Martin Půta Hejtman Libereckého kraje

8. 6. 2017

Česko-polská dohoda zjednoduší přeshraniční zásahy hasičů. V rámci spolupráce byl oceněn i hejtman kraje

Hejtman kraje Martin Půta a jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník obdrželi od polského maršálka významné polské vyznamenání, Stříbrný kříž za zásluhy o česko-polský rozvoj v rámci přeshraniční spolupráce. Pro to, aby dobrá spolupráce mezi oběma regiony mohla být ještě efektivnější, byla včera podepsána dohoda o spolupráci.

Již tradičně se každým rokem koná setkání česko-polské mezivládní komise, kdy zasedají pracovní skupiny složené z odborníků obou států. Včera hostila toto grémium Wrocław, metropole Dolnoslezského vojvodství, které je od roku 2003 partnerem Libereckého kraje. Představitelé partnerských regionů, hejtman Martin Půta a maršálek Cesary Przybylski, využili tuto příležitost a spolupráci hasičů obou samosprávných celků stvrdili slavnostním podpisem dlouho připravovaného memoranda o spolupráci. Dokument byl podepsán v pondělí 5. června 2017 za účasti vojvody, ředitele úřadu a šéfů hasičských sborů. „Dohoda by měla přinést zlepšení spolupráce s našimi polskými partnery, zejména co se týče způsobu zasahování krajských hasičů v Polsku a obráceně. Chci tímto poděkovat řediteli krajských hasičů panu Prudilovi, který si při nástupu do své funkce dal jasný cíl, a to zajistit podpis této dlouho připravované dohody,“ řekl hejtman Půta.“ Současně bude možné zintenzivnit spolupráci i po stránce pořádání společných seminářů, školení, ale i společných cvičení obou záchranných celků," doplnil hejtman.

Zasedání česko-polské komise přímo nabádalo k připomenutí, jak skvěle funguje přeshraniční spolupráce, o kterou pečuje Euroregion Nisa. Maršálek Dolnoslezského vojvodství se rozhodl využít tuto příležitost a jako hostitel zasedání česko-polské komise předal vyznamenání Polské republiky, Stříbrný kříž za zásluhy, o jehož udělení rozhodl prezident Polska Andrzej Duda, osobnostem, které se zasloužily o dlouholetý rozvoj česko-polské přeshraniční spolupráce. Státní vyznamenání obdrželi Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa, a hejtman Martin Půta, který již jako starosta města Hrádek nad Nisou aktivně spolupracoval s Polskem a Německem a nyní jako hejtman a předseda české části euroregionu v této činnosti pokračuje.

« »
Červenec 2017