Martin Půta Hejtman Libereckého kraje

29. 5. 2018

Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty

Centra odborného vzdělávání začínají mít konkrétní podobu. Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty

Liberecký kraj za přispění fondů Evropské unie a peněz ze státního rozpočtu má v plánu vybudovat osm Center odborného vzdělávání (COV). Projekt za 582 milionů korun pomůže zkvalitnit vyšší a střední odborné vzdělávání v Libereckém kraji. Ten investuje do center částku zhruba 100 milionů korun. Stavební práce již započaly na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné škole v Liberci (SPŠSE a VOŠ). Stavba by měla být dokončena na konci roku 2018.

Projekt Center odborného vzdělávání považuji za mimořádnou šanci, jak zlepšit kvalitu vzdělávání na odborných školách v Libereckém kraji,“ uvedl hejtman Martin Půta a dodal: „Zároveň chci poděkovat pracovníkům, kteří projekty připravili. Všech osm projektů uspělo v konkurenci s projekty z celé České republiky.“

Zřizovatel, Liberecký kraj, rozhodl vybudovat jedno z COV pro strojírenství a elektrotechniku při SPŠSE a VOŠ, Masarykova 3, Liberec. Vybavení tohoto COV je navrženo v souladu s požadavky současného i budoucího průmyslu.

V rámci COV vzniknou odborné učebny pro výuku programování robotů, automatizovaných pracovišť s PLC automaty, moderně vybavená laboratoř pro strojní měření, robotizované pracoviště osazené laserem pro vypalování plechového programu, pracoviště se vstřikovacími lisy a odborná učebna pro výuku počítačových sítí.

„Jde o velký projekt, jehož prostřednictvím bychom rádi vrátili do škol v novém provedení dílny a práce v nich. S nadsázkou lze říci, že klasické frézy a soustruhy doplní plně digitalizované CNC stroje,“ okomentoval Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Škola připravuje vybavit prostory pro výuku několika roboty. Na malém robotu se budou žáci učit programovat. Druhý, větší laserový robot, bude sloužit k řezání materiálu. Škola též připravuje začlenit do výuky další dva, kteří budou součástí linky. Jeden samostatný robot a druhý, jenž bude pracovat v koordinaci s člověkem.

„Centrum vybuduje firma První podještědská stavební spol. s r.o. Celkové náklady na projekt COV v Liberci jsou ve výši 86,7 milionu korun. Z této celkové částky zaplatí Liberecký kraj 12,27 milionu korun,“ dodala statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

« »
Červen 2018