Aktuality
Cena Karla Hubáčka zůstává v Liberci. Získala ji rekonstrukce Liebiegova paláce
Desítky unikátních staveb, vydařené projekty a zajímavé architektonické nápady. To vše přinesl již 19. ročník Soutěže Karla Hubáčka. Vítězem hlavní ceny je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci. Porota ocenila zejména přístup k obnově historické budovy, díky kterému byly zachovány a doplněny původní prvky stavby. Ta bude sloužit i veřejnosti. Záštitu nad soutěží převzali ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, krajský radní Jiří Ulvr, starostka České Lípy Jitka Volfová a starosta Turnova Tomáš Hocke.
Rekonstrukce měly v letošním ročníku silné zastoupení. Porotce zaujaly zejména tři, které se dostaly do užší nominace – Pivní lázně Svijany, Huť Marie a vítěz nejen této kategorie, ale i hlavní Ceny Karla Hubáčka, rekonstrukce Liebiegova paláce. U všech porota kromě kvalitního a k historickému rázu budov citlivého provedení oceňovala také společenský přesah. Stavby se po letech chátrání zpřístupnily veřejnosti, stávají se významným centrem místního společenského dění a přispívají také ke kultivaci veřejného prostoru.
Hejtman Martin Půta také proto Huti Marie udělil svou letošní Cenu hejtmana. „Jedná se o stavbu, kterou financoval soukromý investor. Rád oceňuji výjimečné věci a šikovné osobnosti. Tato investice navíc může pomoci celé obci v jejím rozvoji. Huť Marie je bývalý brownfield. Jednalo se o původní sklárnu a dnes se objekt stal multifunkčním prostorem k využití pro velké společenské akce, s kavárnou a posilovnou včetně vnitřní lezecké stěny. Pevně věřím, že to je dobrá inspirace i pro další investory na jiných místech v regionu. Ne vždy lze vše postavit tzv. na zelené louce. U brownfieldů je přidanou hodnotu jejich samotná historie a genius loci,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.
Letošní ročník poukázal zejména na důležitost působení pracovního prostředí na zaměstnance a okolí. Řada soukromých firem staví a rekonstruuje kancelářské i výrobní objekty nejen s důrazem na funkčnost a bezpečnost práce, ale i to, jak se v nich pracovníci cítí a jak budovy působí na své okolí. Takový přístup ocenilo svou cenou také Ministerstvo průmyslu a obchodu v zastoupení ředitele Odboru stavebnictví a stavebních hmot Filipa Žežulky. Cenu získala stavba Truhlářství TANPA.
V kategorii Novostavby se utkaly hned dva počiny pro nejmenší děti a několik soukromých domů pro bydlení. Nominace se dočkaly rodinný dům Karlovice a Mateřská školka Treperka a Waldorfská Semily a vítězem se stala nová přístavba Mateřské školky Montessori. Porotci ocenili kvalitní architektonické řešení dostavby budovy mateřské školky a vytvoření atypického a podnětného prostoru pro pobyt dětí.
Pozornost poroty měly i objekty z kategorie Krajina a veřejný prostor. I tam se ukázalo, že byť drobné úpravy mohou mít velký vliv na vnímaní obyvatel a jejich komfort z pobytu ve městě. Nominaci získaly turnovská fontána v parku sídliště U nádraží a odpočinkové místo v ulici Žitavská v Hrádku nad Nisou. Vítězem se stala vodní nádrž Heřmanice, u které porotci ocenili roli investora i kvalitu provedení a vytvoření místa pro relaxaci obyvatel i turistů.
Porota navíc udělila dvě čestná uznání, jedno pro Pivní lázně Svijany za citlivé skloubení historického rázu stavby a nového využití a druhé získala modernizace části prostor Základní školy T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou za zajímavé architektonické řešení prostor propojujících místo pro výuku i společenská setkání.
V kategorii Junior – studentské projekty porotu zaujaly studentské návrhy od Matyáše Břeského a Pavly Zahradníkové a vítězkou se stala Martina Kocurišinová s návrhem na rekonstrukci a moderně pojatou dostavbu Lesních lázní v Liberci.
„Porota měla letos opět nelehkou práci, a to nejen při posuzování staveb, ale i velmi inspirativních studentských projektů. Ukazuje to, že kvalitní architektura má v Libereckém kraji významné postavení a soukromí i veřejní investoři vnímají její důležitost při kultivaci prostředí. Velkou radost mám také ze zodpovědného přístupu investorů k ekologickým otázkám,“ dodal Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Je důležité podporovat mladé tvůrce. A stejně tak je důležité připomínat inspirativní osobnosti. Proto jsem velmi rád, že přípravný výbor soutěže letos navrhl udělit také cenu Osobnost ve stavebnictví a architektuře, kterou získal Karel Novotný.“
Dlouholetý klíčový člen libereckého architektonického ateliéru SIAL Karel Novotný letos oslaví kulaté životní jubileum. Během své téměř šedesátileté kariéry spolupracoval s mnoha významnými českými architekty – Karlem Hubáčkem, Miroslavem Masákem, Alenou Šrámkovou, Jiřím Suchomelem a dalšími. Jako projektant a hlavní inženýr projektu se podílel na řadě výstaveb a projektů, mimo jiné i na Československém pavilonu na Světové výstavě EXPO v Seville v roce 1992.
Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Sadou stříbrných mincí s motivem baziliky sv. Petra pak vítěze obdaroval tradiční partner soutěže Česká mincovna.
Organizátorem letošního ročníku soutěže je Agentura regionálního rozvoje s. r. o. Partnerem soutěže byly Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, a.s., Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov. Letos se přihlásilo celkem 22 staveb a 12 studentských projektů. Bližší informace o soutěži i o přihlášených stavbách je možno zhlédnout na https://stavbaroku.lk/.
MEDAILONKY VŠECH STAVEB NALEZNOU ZÁJEMCI DOLE V PŘÍLOZE.