Aktuality

Členové Rady LK mapovali vojenský prostor Ralsko na kolech, nájemci by chtěli delší pronájmy

22.05.2013 15:43

 

Co nejlépe a hodně zblízka poznat stav bývalého vojenského prostoru Ralsko byl důvod, proč členové Rady LK absolvovali v závěru minulého týdně pracovní cestu po této obrovské ploše – 17 ha,  na kolech

Hejtmana Martina Půtu a ostatní radní provázel starosta Ralska Miroslav Králík.

Po jednáních o územním plánu a dalších dokumentech řekl hejtman, že Liberecký kraj zřejmě nebude hledat pouze jediného investora, který by oživil prostor bývalého vojenského letiště v Hradčanech.

„Z pozice vlastníka budeme jednat s místními nájemci, kteří pro své podnikání využívají přilehlé objekty či hangáry po letadlech, nejlépe o několikanásobně delší době pronájmu, než jsme předpokládali,“ vysvětlil hejtman, s tím, že dosud mají smlouvy jen dvanáct měsíců, a porot nájemci neinvestují do poměrně zdevastovaných objektů.

„Pokud bychom jim nabídli pronájem na deset nebo patnáct let, dostanou větší klid na rozvoj podnikání,“ doplnil.

Letiště převzal kraj před šesti lety. Od té doby zvažoval několik možností využití, zatím převažoval názor, že by plocha letiště o rozloze téměř 247 hektarů pronajal jedinému investorovi s možností budoucího odkupu.

„Prodat letiště vcelku se ale asi v současné ekonomické situaci nepodaří,“ míní Martin Půta.
Starosta Ralska Miroslav Králík s tímto řešením souhlasí.

„Nám tak stoupne šance, že by se tu kromě možných sportovních aktivit, mohla rozjet výroba, která by přinesla pracovní příležitosti místním občanům,“ řekl starosta a připomněl, že s plochami pro sport, služby a výrobu na letišti počítá právě vznikající územní plán Města Ralsko.

„Netýká se však tři kilometry dlouhou startovací dráhu, bylo by užitečné nechat ji na využití do budoucna,“ potvrdil shodu Miroslav Králík, který by chtěl vytvořit na území města Geopark Ralsko.

Cesta bývalým vojenským prostorem Ralsko, včetně letiště v Hradčanech, proběhla bez defektů a bez zranění.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login