Dětská část Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově se dočká zateplení a nové střechy

29.08.2023 12:33

Jeden z nejvýznamnějších projektů za posledních zhruba 20 let v dětské části Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově. To je zateplení a výstavba nové střechy tamního pavilonu A. Práce provede firma OMLUX, spol. s r.o., a to za nabídkovou cenu 25.899.996,58 korun včetně DPH. Stavba začala symbolickým poklepáním na kámen v úterý 29. srpna 2023. Hotovo by mělo být nejpozději v červenci příštího roku.

„Liberecký kraj jde dlouhodobě cestou úspory energií a uplatňuje chytrá a šetrná řešení také na budovách, v nichž sídlí jeho příspěvkové organizace. Díky tomu vyhovují standardům 21. století. Za všechny lze zmínit obchodní akademii v České Lípě, kde chytře hospodaří s dešťovou a šedou vodou, či rozšíření Domova a Centra aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou, které jsou v pasivním standardu. V něm bude také domov seniorů v Hrádku nad Nisou či nový pavilon učeben na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy. Dalším projektem je kupříkladu parkovací dům u krajského úřadu, který bude mít zelenou střechu. Snižovat energetickou náročnost budov je pro nás velice důležité. Za posledních 10 let jsme také ze svého rozpočtu investovali 280 milionů korun na projekty zateplování školských budov,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Chtěl bych ocenit zejména to, že i když má Léčebna respiračních nemocí ve Cvikově příjmy od zdravotních pojišťoven, nečerpá svůj vlastní provozní příspěvek a je schopná si na provoz vydělat sama. Pan ředitel Rudolf Focke má vždy skvělé nápady a snaží se přicházet s něčím novým a já jsem moc rád, že se i díky tomu dostane pacientům kvalitní a nadstandardní péče,“ dodal Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Na střeše budou mimo jiné v rámci zateplení překryty tepelnou izolací i atikové zídky. Nová krytina střechy bude fóliová, závětří na terasách budou vyměněna za nová s bílými hliníkovými rámy. Nadzemní část bude po zateplení opět obložena černým keramickým obkladem v původním rozměru.

Pavilon A v dětské části léčebny je stavbou dle projektu švýcarských vzdušných lázní. Má obestavěný prostor 17.500 m3 a celková plocha oken je 950 m2. Plocha střech a teras je 1.100 m2. V současné době ze všech deseti budov dětské části léčebny spotřebovává pavilon A 64 % energie.

Areál cvikovské léčebny se dlouhodobě průběžně a systematicky vylepšuje. Významnými stavebními úpravami prošel pavilon Léčebny respiračních nemocí v Martinově údolí ve Cvikově loni na podzim. Získal kompletní zateplení, nová okna s elektrickými venkovními žaluziemi, rekonstrukce se dočkala také střecha.

„Náklady činily dvacet milionů korun. Evropská unie poskytla dotaci 7,1 milionu, zbytek činily výdaje z rozpočtu Libereckého kraje,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Dětská část prošla v letech 2020 a 2021 rekonstrukcí za 10,5 milionu korun. Konkrétně se jednalo o pavilon C. Byly vybudovány sprchy a toalety, herny dostaly nové vybavení, dětem nově slouží tři kolotoče a keramická dílna. Do Martinova údolí dorazil nový traktůrek, výměnou prošel nákladní výtah a opravy se dočkaly sprchy. „Během posledních dvou let bylo ve cvikovské léčebně proinvestováno celkem 37 milionů korun,“ podotkl ředitel léčebny Rudolf Focke.

Po vypuknutí války na Ukrajině v areálu léčebny našlo ubytování 17 ukrajinských žen s dětmi a jeden starší muž. „Pracovali na úklidu areálu a budov, vypomáhali v kuchyni a jedna z nich je lékařkou v oboru pediatrie,“ dodal Focke.

V současné době v dospělé části léčebny finišují práce na projektu s názvem „Investice do rozvodů kyslíku, rozvodů vzduchu a jejich výroby“. Tímto počinem se plicní sanatorium zařadí mezi špičková zařízení v celé republice. „Akce je financována penězi Evropské unie v rozsahu 14 milionů korun,“ dodal Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Léčebna nyní stojí před zásadní rekonstrukcí plynové kotelny s nainstalovaným výkonem 4 x 525 KW (2,2 MW). Projekty budou dokončeny na konci letošního srpna a bude zahájeno výběrové řízení na dodavatele,“ dodal ředitel Focke.

Vedení léčebny také prověřuje možnost nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 200 kWp. Právě i tento krok by měl zásadně pomoci snížit energetické náklady léčebny.