Aktuality

Divadlo, které si občas lidé pletou s Národním, oslavilo pětašedesátiny

27.10.2014 17:11

Jak to může dopadnout s premiérou, když nová herečka divadelního ansámblu je ve městě sportu více zaujatá lyžemi, boby a bruslením než zkoušením nové hry, humorně ukazuje inscenace Naivního divadla Třetí gong, aneb Loutky hrají divadlo. Slavnostní premiérou tohoto kusu oslavilo Naivní v sobotu 25. října své pětašedesáté narozeniny.

Komedii ze zákulisí „nejmenovaného loutkového divadla v nejmenovaném městě sportu“ napsal dramaturg divadla Vít Peřina. Inscenoval ji plzeňský režisér Tomáš Dvořák, který je mimo jiné podepsaný pod mnoha úspěšnými kusy libereckého loutkového divadla pro děti, například pod inscenacemi Alibaba a čtyřicet loupežníků, Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla či Labutí jezírko.

Inscenace Třetí gong, aneb Loutky hrají divadlo, je divadlem na divadle. S humornou nadsázkou popisuje velmi nervní zrod jedné divadelní premiéry. Do ryze mužského souboru totiž nastoupí nová mladá herečka, která poblouzní své kolegy. Jeden po druhém se postupně mladičké elévce podvolují a vyrážejí s ní ve volném čase za zimními radovánkami. Ovšem co sportovní disciplína, to jedno zranění, a tak nakonec celý soubor skončí s některou z končetin v sádře, včetně samotné původkyně této katastrofy. Režisérovi hrozí, že skončí v blázinci, neboť blížící se premiéra je vážně ohrožena. Tak mu nezbyde, než postupně vyzkoušet všechny druhy loutek od maňásků přes marionety až po javajky, a záchranu ze svízelné situace hledá i ve stínovém divadle.

Oslavy pětašedesátin Naivního divadla, které – jak zaznělo na pódiu – si lidé občas pletou s Národním, vyplnily i gratulace od významných osobností, křest nové knihy a výroční tombola. Samotné ceny přitom připomínaly historii divadla. Například černý míč poukazoval na kus Míček Flíček.

Mnoho dalších úspěšných inscenací a nadšených malých i velkých diváků popřáli do budoucích let Naivnímu divadlu také náměstci primátorky Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda. „Naivní divadlo tvoří s městem jednu velkou rodinu. Moc bych si přál, aby tento vztah vydržel i nadále a aby ti, kteří sem dnes vodí své děti, jednou přicházeli se svými vnoučaty a pravnoučaty,“ řekl Jiří Šolc.

Mezi gratulanty nechyběl ani hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Do hlediště usedlo také několik budoucích zastupitelů města Liberce. Například Michal Hron prozradil, že je stejně starý jako Naivní divadlo. „U člověka je 65 let považováno za starší věk, kdežto u divadla ještě za mládí,“ podotkl.

Pětašedesátiny Naivního divadla si nenechala ujít ani celá řada divadelníků z jiných měst. Na počátky proslulé Ypsilonky, která vznikla v Liberci v roce 1963 a v roce 1969 se stala druhou scénou Naivního divadla, přijel zavzpomínat také principál Studia Ypsilon Jan Schmid s herečkou Janou Synkovou. Šéfredaktorka nejstaršího loutkářského časopisu na světě Loutkář, Nina Malíková, poděkovala Naivnímu divadlu za to, že vůbec je. „Bez Naivního divadla bychom neměli o čem psát,“ zdůraznila.

Vodou z Jizerských hor pokřtil ředitel Stanislav Doubrava knihu her někdejší dvorní autorky Naivního divadla Ivy Peřinové, která byla právem označována za nejlepší autorku loutkového divadla pro děti v republice. Zemřela v pětašedesáti letech v roce 2009.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login