Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít novou přístavbu se zvláštním režimem pro 41 klientů

02.12.2020 12:17

Celkem 8.011.320,35 korun navíc vyčlení Liberecký kraj na vybudování přístavby domova se zvláštním režimem při Domově důchodců Velké Hamry, p. o. Zvýší se tím o 41 míst kapacita dosavadních prostor. Celkové náklady projektu činí 73 milionů korun, dokončen by měl být nejpozději na sklonku roku 2022.

Kapacita přístavby bude 41 lůžek pro cílovou skupinu osob s chronickým onemocněním, osob s demencí a lehkým duševním onemocněním. Přístup do ní bude zcela bezbariérový. „Pokračujeme v navyšování kapacity krajské sítě sociálních služeb pro seniory. Cílem projektu je navýšit lůžkovou kapacitu, zmodernizovat prostředí celého objektu a zajistit kvalitní služby pro klienty. Ve Velkých Hamrech vznikne také prostor, kde mohou klienti trávit aktivně svůj volný čas. V příštích letech chceme navýšit kapacitu sítě sociálních služeb o 400 lůžek. Vedle investice kraje chceme do sítě zapojit kapacity budované soukromými investory,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Navýšení je vzhledem k současné složité ekonomické situaci jediné, které si Liberecký kraj bude moci z krajského rozpočtu jako investor během několika let dovolit. Nicméně stále musíme vzhledem ke stárnutí populace počítat a počítáme ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb s navýšením kapacity právě pobytových služeb,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

V horizontu čtyř let by se mohlo jednat o zvýšení kapacity až o zmíněných 400 lůžek, konkrétně například v lokalitě Vratislavice na Nisou či v Jablonném v Podještědí. Naposled rozšířil Liberecký kraj jako objednavatel novou kapacitu o pobytové služby Domova seniorů Sychrov.

Liberecký kraj získá na výstavbu dotaci z programu Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 36.279.464 korun. „Jedná se o projekt financovaný po jeho dokončení. Jeho celkový rozpočet činí 73 milionů korun. Rada kraje nyní schválila přesunutí více než osmi milionů korun z rezerv a nedočerpaných provozních příspěvků některých příspěvkových organizací,“ vysvětlil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Domov důchodců Velké Hamry má již dokončenou projektovou dokumentaci. Můžeme zahájit přípravu výběrového řízení a připravit se na složité vybudování nástavby objektu v příštím roce bez omezení provozu služeb. Kraj získal dotační finanční prostředky z programu Ministerstva práce a sociálních věcí. Vše musíme dokončit nejpozději do 30. listopadu 2022,“ upřesnil náměstek pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.