Aktuality

Investoři areálu po bývalé Textilaně se studenty liberecké architektury zvažují třeba mořské centrum, muzeum, inkubátor či krajskou nemocnici

03.03.2014 18:01

 V roce 2005 se konala demolice areálu Textilany, před televizními kamerami padl i památný komín.

Na rozsáhlém, zatím prázdném, území chtěli investoři z Holandska kdysi postavit ohromné nákupní a zábavné centrum. Bohužel jiní byly rychlejší a tak z původního plánu sešlo.

Co s prázdným pozemkem řešili v rámci svých diplomových a bakalářských prací studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

U jednoho stolu se tak sešli společně zástupci univerzity, studenti, investoři, zástupci města, kraje a holandské ambasády v Praze. Na tomto setkání nechyběla ani statutární náměstkyně Zuzana Kocumová a hejtman Libereckého kraje, Martin Půta. S Návrhy se také seznámili architekt Petr Kincl, z odboru hlavního architekta magistrátu města, architekt Radim Kousal, za radu architektů města Liberce a náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

"Chtěl bych všem poděkovat za to, že tu společně sedíme a můžeme diskutovat. Chápu roli investora, že chce získat investované prostředky zpět a jsem rád, že tu probíhá otevřená diskuse o tom, co by tam mohlo být a není tajná," řekl mimo jiné hejtman. 

Jakou náplň ale vymyslet do údolí, které je obklopeno velikými sídlišti, je ohraničené velmi rušnou komunikací a v těsné blízkosti je krásná liberecká přehrada? 

Na půdě Technické univerzity v Liberci se kvůli tomu sešli kromě studentů a architektů také zástupci holandského velvyslanectví, Liberce a Libereckého kraje,  a investoři, kterým patří pozemky po bývalé Textilaně. Společně diskutovali o možnostech rozvoje města v rozsáhlé oblasti, která vznikla po zbourání libereckého závodu.

Studenti odevzdali celkem 8 diplomových a bakalářských prací, ve kterých řešili území v kontextu okolí. Své projekty představili - Barbora Obrtlíková, Věra Palánová, Klára Paterová, Alexandra Pinaeva, Daniela Alves Sousa, Daniela Sofia Sousa, Ondřej Štěpán a Aleš Valášek. Věra Palánová a Ondřej Štěpán zpracovali téma jako své diplomové práce, většinou pod vedením architekta Jiřího Klokočky, který vyučuje architekturu v Belgii, dva návrhy vznikly pod vedením Prof. Ing. Arch. Jiřího Suchomela.

Snažili jsme se nalézt novou funkci pro areál, která by měla nadregionální charakter. Návrhy tak obsahovaly například sladkovodní a mořské centrum, textilní muzeum či business inkubátory," podotkl Ondřej Štěpán, student 6. ročníku. 

Díky výměnným pobytům v rámci projektu Erasmus představila svoji vizi také Daniela Alves Sousa, studentka z Portugalska. Vytvořila široký bulvár doplněný o veliké množství zeleně, soustavu obytných domů doplňují kavárny, divadlo, galerie a koncertní sál. 

Setkání se účastnili také zástupci holandského velvyslanectví. Ti vyjádřili velikou podporu diskusi a zmínili, že pro jejich mentalitu je typické diskutovat o problémech v širokém kruhu, z kterého potom vzejde výsledné řešení. 

V průběhu diskuse se debatovalo i o nové nemocnici, při jejíž stavbě by právě pozemky po bývalé Textilaně mohly být využity. Hejtman zmínil, že je vytvořena odborná skupina, která má o nové nemocnici rozhodnout. 

"To jestli z pracovní skupiny vzejde areál nemocnice v prostoru po  bývalé Textilaně, jako nejlepší řešení se dozvíme již za několik měsíců. Já do té doby nebudu sdělovat svůj názor, abych výsledek komise nijak neovlivňoval," podotkl hejtman. 

Majitelé areálu na závěr vyjádřili velikou podporu a součinnost s Libereckým krajem, městem Liberec a předními urbanisty. Nechtějí se v ničem unáhlit a jejich hlavním cílem je vytvořit v diskutované lokalitě kvalitní zástavbu, která svým obsahem obohatí město Liberec a pomůže tak jejímu dalšímu rozvoji. 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login