Jednala Povodňová komise LK, nejezdí vlaky Rynoltice – Křižany a uzavřeny jsou některé silnice III. třídy

02.06.2013 18:53

Vzhledem k neutěšené předpovědi počasí ČHMÚ svolal dnes ve 14 hodin hejtman LK Martin Půta Povodňovou komisi LK, a to i přesto, že povodňové komise jednotlivých obcí a ORP pracují spolehlivě a podle všech pravidel.

Podle zástupců Povodí Labe a Ohře se situace neustále mění, 3. stupně povodňové aktivity dosáhly například Panenský potok v Pertolticích,řeka Ještěrka ve Stráži pod Ralskem či Ploučnice v Mimoni. Dvojky jsou hlášeny z  Hrádku n. N., Chrastavy,  Nové Vsi a dalších míst, vše je však pod kontrolou.

„Sešli jsme se především z preventivních důvodů, a abychom si navzájem předali informace. Dosud žádná obec ani ORP nepožádaly o pomoc, a tak není důvod, aby Povodňová komise Libereckého kraje přijímala nějaká speciální opatření,“ řekl hejtman.

Podle ředitele KŘ Policie ČR Libereckého kraje plk. Milana Franka policisté uzavřeli několik silnic třetí třídy, například Černousy – Boleslav. Objížďky čekají řidiče také  v Horní a Dolní Libchavě a Novinách p. Ralskem. Uzavřena je také pozemní komunikace ve Stráži pod Ralskem, ulice Dubnická a z části ulice Lesní.

„Policisté ve spolupráci s Krajskou správou Silnic LK objížďky označili a nyní z bezpečnostních důvodů kontrolují, aby je někdo neodstranil a nedošlo tak k nějaké havárii nebo úrazu,“ zdůraznil ředitel.

Jak informovaly České dráhy, vlaky nejezdí na trati 086 Rynoltice - Křižany z důvodu sesuvu půdy.

„Náhradní autobusová doprava je zajištěna,“ uvedl zástupce ČD v Libereckém kraji Jaroslav Jirman.

Krajští hasiči místně čerpají vodu ze zatopených sklepů, odstraňují padlé stromy a pomáhají pytlovat písek.

„HZS ČR převzal centrální koordinaci, sledují nasazení záchranářů a techniky v jednotlivých částech republiky, což je jistě i pro náš kraj dobré zejména tehdy, pokud by se nám něčeho nedostávalo,“ poznamenal ředitel HZS LK plk. Roman Hlinovský.

„Nyní záleží na počasí. Povzbudivá zpráva pro obyvatele je, že všechny přehrady dobře regulují vodní hladiny řek. Odtéká totiž méně vody, než přitéká, a rezervy nádrží jsou dostatečně vysoké,“ připomněl hejtman s tím, že občané mohou aktuální situaci sledovat na povodňovém portálu Libereckého kraje http://povoden.kraj-lbc.cz .