Kalmanach libereckých spisovatelů opět míří na střední školy a do knihoven

15.01.2014 15:04

Velkým literárním večerem a křtem v Krajské vědecké knihovně v Liberci vstoupil minulý týden do regionální historie již osmý velký sborník spisovatelů a výtvarníků Libereckého kraje pod názvem Kalmanach.

Lídrem večera, který připravil Kruh autorů Liberecka, byl spisovatel a historik Vlastimil Vondruška, žijící v nedalekých Doksech, jeden z nejprodávanějších autorů v Česku, s nímž pro Kalmanach hovořil Jan Šebelka. Pod názvem „Historie je na rozdíl od politiků moudrá“ se čtenáři například dozvědí, že Vlastimil Vondruška již psal pod pseudonymem Jan Alenský historické detektivky, že je autorem 50 vědeckých studií a 40 historických románů pro děti i dospělé. (Dýka s hadem, Záhada zlaté štoly, Zdislava a ztracená relikvie a noho dalších. A že v letošním roce dokončil monumentální čtyřdílnou Přemyslovskou epopej.

„Nikoli Karel IV., ale poslední Přemyslovci vtiskli tvář českému středověkému státu,“ vysvětloval autor divákům v zaplněném sále knihovny mimo jiné důvod, proč se vrhl na tak rozsáhlé téma.

V Kalmanachu nechybí připomínka nedožitých narozenin dvou významných regionálních spisovatelů – libereckého básníka a autora knih pro děti (Kosí bratři) Ludvíka Středy (24. 7. 1928

- 15. 10. 2006) a libereckého rodáka Otfrieda Preußlera(20. 10. 1923 – 18. 2. 2013) a osmdesátiny výtvarníka Josefa Švihly, který je oslavil 6. prosince 2013.

Před křtem se osobně představili někteří autoři publikující v Kalmanachu - Milan Hrabal,

Marek Sýkora, Stanislav Kubín nebo romská spisovatelka Irena Eliášová.

Z Kruhu autorů Liberecka se v Kalmanachu objevují místní ostřílení spisovatelští  borci - Pavel Brycz, Milan Exner, Luboš Příhoda, Štěpán Kučera, Hana Fousková, Otto Hejnic a další. Letos se ale poprvé prezentují také mladí autoři, kteří se sdružili do „literární skupiny vzniklé ve zrušené cukrárně“ pod názvem Přirozrní. Patří sem básníci Dominika Macounová, Vladimír Vacátko, Ondřej Jerman, Jiří Feryna, básník, skladatel a kytarista Lukáš Trněný a mladý romanopisec Vojtěch Němec.

Kalmanach pokřtili za Liberecký kraj, který přispěl na vydání sborníku dvaceti tisíci Kč, hejtman LK Martin Půta, jeho náměstkyně pro kulturu Hana Maierová, nakladatel a spisovatel Roman Karpaš  a ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. Sborník podpořily rovněž město Liberec, Nadace preciosa, Česko – německý fond budoucnosti, Nadace pro záchranu a obnovu JH, Syndikát novinářů ČR a další.

Osmý Kalmanach, stejně jako předchozí, poputuje zdarma do všech středních škol kraje a dalších 270 výtisků do lidových knihoven v kraji.

„Věřím, že osmý díl našeho almanachu přispěje ke zlepšení povědomí studentů o regionální literatuře a ukáže jim, jak jsou zajímaví a originální krajští autoři, které určitě stojí za to je číst,“ přeje si předseda Kruhu autorů Liberecka Luboš Příhoda.

O přátelskou atmosféru literárního večera se postaral také pěvecký sbor Cantemus a moderátorka ČR - Radiožurnál a ČR Sever Ivana Bernátová.