Kraj opět podpoří Potravinovou banku. Přispěje jí 300 tisíci korun

13.01.2021 11:09

Třemi sty tisíci korun podpoří Liberecký kraj v letošním roce provoz liberecké Potravinové banky. Pomůže jí tak překlenout počátek roku, který je ve financování neziskových organizací komplikovaný.  Kraj podporuje toto dobročinné zařízení v Liberci pravidelně už od jeho vzniku před osmi lety.

„Potravinová banka představuje fungující způsob pomoci lidem v nouzi, kteří naši podporu potřebují. První rok kraj přispíval 8 tisíci korunami měsíčně na úhradu energií. Během dalších let se krajský příspěvek na 120 tisících korun, v letech 2017 a 2018 činil 220 tisíc korun. V roce 2019 i 2020 byl příspěvek 300 tisíc korun. Členové rady na svém včerejším jednání odsouhlasili letošní příspěvek rovněž ve výši 300 tisíc korun,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Potravinová banka Libereckého kraje, z. s. je neziskovou organizací, jejíž činnost závisí na finančních prostředcích plynoucích z dotací a darů. Pomáhají jí například Ministerstvo zemědělství, Česká federace potravinových bank, statutární město Liberec i Liberecký kraj.

Činnost banky spočívá v darování, rozdělování a dobrovolné bezplatné pomoci. Shromažďuje neprodejné a zdravotně nezávadné potraviny věnované zdarma obchodními řetězci, výrobci potravin i samotnými občany a skladuje a přiděluje je humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Posláním potravinové banky je boj proti hladu a proti plýtvání potravinami.

„Za uplynulý rok poznamenaný koronavirovou pandemií a s ní souvisejícími opatřeními si pracovníci liberecké Potravinové banky prošli nečekanými momenty a museli zvládnout příjem i přerozdělování potravin v náročných hygienických podmínkách“ zdůraznil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí, zemědělství. „Potravinová banka plní dvě funkce. Vedle pomoci potřebným také předchází vzniku odpadů.“

První potravinová banka na světě vznikla v roce 1967 ve Spojených státech amerických. V Libereckém kraji začala tato organizace působit jako čtvrtá v České republice, v krajské metropoli funguje od roku 2013. Sídlí v prostorách bývalé pošty v Liberci, v ulici Pionýrů v Rochlici.