Kraj podpoří z krizového fondu hasiče i policisty

12.07.2023 12:07

Dohromady bezmála 7,5 miliony korun podpoří Liberecký kraj ze svého krizového fondu Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a Krajské ředitelství policie Libereckého kraje. Hasiči využijí dotaci na pořízení terénních vozidel pro zásahy v hůře dostupných lokalitách, policisté pak zejména na rozšíření kamerového systému v oblasti Mikroregionu Frýdlantsko, kde panuje vyšší kriminalita, a také na nákup vozidla, dronu či počítačové techniky.

„Na Frýdlantsku řešíme opakovaně tamní bezpečnostní situaci. Toto téma jsme probírali například v březnu letošního roku se zástupci dotčených obcí a s ředitelem Krajského policejního ředitelství Libereckého kraje Liborem Špráchalem. Shodli jsme se na tom, že účinněji bychom bojovali proti kriminalitě i zlepšením kamerového systému v oblasti. Proto jsme také na to ze svého krizového fondu vyčlenili 2.069.100 korun, které pomohou policistům rozšířit kamerový systém mimo jiné právě zejména v Mikroregionu Frýdlantsko. Další peníze – 1.600.000 korun – policistům pomohou modernizovat vybavení pracovišť krizového řízení či pořídit dron nebo vozidlo Škoda Karoq,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Pro Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje jsme vyčlenili z krizového fondu 3.740.000 korun na pořízení terénních vozidel pro zajištění zásahů v obtížně dostupných lokalitách, například lesích či horských oblastech. Jedno vozidlo bude v provedení 6x6 s ložnou plochou, druhé vozidlo bude třímístné 4x4 s ložnou plochou.“

„Jak již bylo uvedeno, jedná se o speciální terénní vozidla, která Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje využije zejména pro dopravu hasičů, vybavení a menšího množství vody do špatně přístupných lesních prostorů. Tato vozidla se výborně osvědčila při loňském požáru v Národním parku České Švýcarsko a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje za podpory Libereckého kraje realizuje opakovaný nákup těchto speciálních terénních vozidel z loňského roku,“ doplnil ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec. „Vzhledem k charakteristice Libereckého kraje jsme však již při pořizování těchto speciálních terénních vozidel nemysleli jen na požáry lesů, ale v úvahu jsme brali i náročný horský terén a rozmístění horských chat. Proto jsme k oběma speciálním terénním vozidlům pořídili i sněžné pásy a pro vozidlo přepravující vodu i uzavřenou a vytápěnou zadní část. To nám umožní například dopravit vodu pro prvotní zásah na nedostupná horská místa v zimním období. Jsme velmi hrdí na spolupráci s Libereckým krajem a za trvalou podporu patří všem velké poděkování.“

„Jak již zmínil pan hejtman, tak jsme na začátku roku řešili bezpečnostní situaci na Frýdlantsku. Jsem rád, že jsme se dohodli, a do uvedených oblastí se umístí kamerový systém. Jedná se o kamerové body umístěné v katastru obcí Bulovka, Předlánce, Dětřichov, Hejnice, Stružnice, Vrkoslavice a Lomnice nad Popelkou. Co se týká dronů, jsou již nedílnou součástí vybavení složek integrovaného záchranného systému. Policie drony nejčastěji využívá při pátrání po osobách, při vážných dopravních nehodách a dále při dopravně bezpečnostních akcích, které jsou primárně zaměřeny na rychlost a nebezpečné předjíždění vozidel,“ dodal Libor Špráchal, ředitel Krajského policejního ředitelství Libereckého kraje.

V Krizovém fondu Libereckého kraje zbývá po odečtení zmíněných částek pro hasiče a policisty ke dni 11. července 2023 celkem 8.136.083,18 korun.