Aktuality

Krakonošův podzim ve Vysokém n. J. letos slaví 45. výročí svého založení

08.10.2014 14:44

Na deset dnů opět obsadí Vysoké nad Jizerou divadelní ochotníci z celé republiky. Od 10. do 20. října se zde bude odehrávat už 45. ročník národní přehlídky venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim (KDP).

V duchu kulatého výročí se nese i doprovodný program, neboť hostitelský soubor Krakonoš si připomíná také 90 let trvání loutkové scény. Záštitu nad letošním ročníkem převzal již tradičně místopředseda Senátu parlamentu ČR Přemysl Sobotka a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 

Podle ředitelky festivalu Svatavy Hejralové se v pátek 10. října v 15 hodin přivítá Krakonoš, vládce hor, z balkonu stejnojmenného divadla, první soutěžní soubor, jímž je josefodolský DS J. K. Tyl s inscenací hry Feliciena Marceau Vajíčko. Kromě Josefodolských se ve Vysokém nad Jizerou na prknech kulturního stánku představí ještě soubory z Meziměstí, Brtnice, Sloupnice, Ražic, Štítiny, Horšovského Týna a Boleradic.

Jako hosté tu vystoupí vítězové národní soutěže monologů a dialogů, dále divadelní soubory Vojan Libice nad Cidlinou a Ořechovské divadlo z Ořechova u Brna. Očekávaným hostem bude také herečka Eva Holubová, která přijede do Vysokého v neděli odpoledne. Hostem hudebním bude pěvecký sbor Mladí z Jablonce nad Nisou, jehož koncert je naplánovaný na čtvrtek 16. října od 16 hodin v kostele sv. Kateřiny.

 

Návštěvníci, kteří do horského městečka v rozmezí 10. – 20. října zavítají, se tak kromě dobrého ochotnického divadla mohou těšit na každodenní vítání soutěžních souborů před divadlem, oblíbená jsou i loučení v malém sále divadla Krakonoš s typickými poudačkami. Vyvrcholením pak bude tradiční Sejkorák v sobotu 20. října, jehož název se odvíjí od podávané krkonošské bramborové speciality, a to sejkor. Bálu předchází slavnostní vyhlašování ocenění a nominací na Jiráskův Hronov 2015

 

Součástí přehlídky je i vzdělávání

 

Vysocká národní přehlídka se zaměřuje kromě soutěžního bloku také na vzdělávání ochotníků. A tak i letos nabídne kurzy tradiční i jeden nový.

 

Devadesátiletí herci

 

Devadesáté výročí založení si letos připomíná loutková scéna DS Krakonoš. Oslavovat se začalo už v červenci, kdy ve Vysokém proběhla malá přehlídka loutkových souborů z nejbližšího okolí. Výročí připomíná nyní výstava na půdě vysocké divadelní budovy, jíž soubor Krakonoš, jako jediný v České republice, vlastní.

 

Jak připomněla vedoucí loutkářů Magda Pohanková, loutková scéna DS Krakonoš vznikla v roce 1924. Nejprve se rok hrálo v sále vysocké radnice, než se loutky přestěhovaly za svými činoherními kolegy do nové divadelní budovy. Loutková scéna ve Vysokém hraje do roka zhruba deset představení. Hraje se pravidelně v období vánočních a velikonočních svátků a příležitostně i během roku. Loutková představení shlédne během roku téměř 800 malých i velkých diváků.

Krakonošův divadelní podzim

 

Celostátní soutěž probíhá formou postupových regionálních přehlídek a vrcholí právě národní přehlídkou ve Vysokém nad Jizerou. Vyhlašuje ji Český svaz divadelních ochotníků společně s městem Vysoké nad Jizerou za finanční podpory Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Pořadatelem je Občanské sdružení Větrov ve Vysokém nad Jizerou společně s místním Divadelním spolkem Krakonoš a městskou knihovnou, v níž je také přehlídkové informační středisko. Účastníkem přehlídky mohou být jen soubory z obcí, které nemají více než 5000 obyvatel a nejsou součástí vyššího samosprávního celku.

Kompletní program:http://www.kdpvysoke.cz/data/plakat2014.pdf

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login