Aktuality

Liberecký kraj bude s Turnovem spolupracovat při rekonstrukci Nádražní ulice, vzniku muzea horolezectví i stavbě R35

23.11.2014 18:29

Pogratulovat  opětovně zvolenému starostovi Turnova Tomáši Hockemu a novopečeným místostarostkám Petře Houškové a Janě Svobodové přijel v závěru minulého týdne hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podle svých slov přijel podpořit nové vedení města  i proto, že vítězný Nezávislý blok je podporovaný hnutím Starostové a nezávislí..

Hejtman stál  v čele tohoto celorepublikového hnutí, ale v souvislosti s jeho obviněním  dočasně post předsedy STAN uvolnil.

Na tiskové konferenci informoval turnovský starosta, že s hejtmanem jednali  například o trasování rychlostní komunikace R35 (S5), o rekonstrukci Nádražní ulice, financování sociálních služeb, v příštím roce,, b středních školách ve městě a o vzniku expozice historie horolezectví v rámci Muzea Českého ráje.

 „Kraj bude respektovat rozhodnutí obcí na trase z Turnova do Jičína o nejvhodnějším koridoru rychlostní silnice,“ uvedl hejtman. Podle starosty Hockeho je v případě Turnova trasa známa, a sice údolím Libuňky, která je schválena i v novém územním plánu. Jedná se o rychlostní dvojpruh, resp. třípruh. V současné době je dokončována studie, která stanoví nejvhodnější koridory na celém území.

„Stavba rychlostní silnice je v plánovacích dokumentech odsunuta někam k polovině tohoto století. Důležitý je proto pro město obchvat na Semily, jinak i v dalších desetiletích hrozí, že tranzitní doprava bude jezdit přes náměstí,“ doplnil Tomáš Hocke.

I v případě této komunikace vzniká studie. Veřejnosti má být představena již na konci letošní zimy. Hledání odpovídajících tras ale komplikuje skutečnost, že obec Mírová pod Kozákovem nemá územní plán, a tak se v koridorech vhodných pro tuto komunikaci čile staví rodinné domy.

Podle vloni dohodnutého scénáře město Turnov připravuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci Nádražní ulice od Hotelu Beneš směrem na Ohrazenice, i když se jedná o komunikaci kraje. Je to možnost, jak vlastní opravu zatížené a zdevastované ulice urychlit.  Jak doplnil starosta Turnova, podle posledních informací by se mělo jednat o rekonstrukci ulice až po Pyrám v Ohrazenicích a ve směru pod železničním viaduktem směrem na Přepeře a Příšovice. Kraj na tuto stavbu bude v příštích letech žádat státní, resp. evropskou dotaci. Nová podoba horní části Nádražní ulice bude projednána s obyvateli na počátku nového roku!

V otázce středního školství je důležitá informace, že kraj v současné době nepřipravuje žádnou větší optimalizaci, která by vedla k rušení některých škol, i když podle hejtmana může někde dojít ke změnám v kapacitě školy, či k úpravě vyučovaných oborů. Pro nové vedení města je prioritní rozšíření občanské vybavenosti v Turnově II., kde žije asi 40 procent obyvatel města.

„Počítáme s tím, že by zde vznikly pobočky Žluté ponorky, knihovny, Základní umělecké školy a vznikl by zde klub seniorů. Že by se ale k nádraží přestěhovala plnohodnotná základní škola, si v tuto chvíli představit neumím,“ řekl k tématu starosta Tomáš Hocke.

Expozice horolezectví je připravována v rámci areálu Muzea Českého ráje, jedná se i o využití sousední budovy města. K úpravám dojde především v galerii muzea a dalších prostorách. Možná realizace závisí na grantech EU pro přeshraniční spolupráci. Rozsáhlá expozice historie horolezectví, která by byla první svého druhu v České republice, má vniknout v horizontu následujících dvou tří let.

Viz také: http://turnovskovakci.cz/view.php?nazevclanku=hejtman-v-turnov&cisloclanku=2014110035

Hejtman se na tiskové konferenci nevyhnul ani aktuálnímu tématu, a to obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci.

 „Musel jsem požádat o právní služby, a přestože jsem zvyklý říkat skoro všechno, co vím, a všechno, co si myslím, tak jsem  musel slíbit, že o okolnostech probíhajícího vyšetřování v tuto chvíli pomlčím. Co ale říci mohu, že kategoricky vylučuji přijetí jakéhokoli úplatku, a to nejen v souvislosti s tímto projektem, ale i se všemi dalšími. Všechny kroky, které byly v rámci projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény učiněny, byly transparentní. Kompletní materiály k této akci budou k dispozici na webu kraje,“ sdělil hejtman Půta.

 „Musím poděkovat za plnou podporu především své ženě. Překvapilo mě, kolik jsem dostal podporujících esemesek a mailů i od lidí, od kterých bych to nečekal. Chápu ale, že mohou být i ti, kteří z toho mají radost. Věřím v právní systém našeho státu,“  řekl mimo jiné Martin Půta s tím, že na funkci hejtmana rezignovat nehodlá.

„Potvrdil bych tím, že na obvinění je něco pravdy. Není,!“ zdůraznil.

Plnou podporu hejtmanovi vyjádřil i starosta Turnova Tomáš Hocke.

Viz také: http://www.libereckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/martine-drz-se-vzkazuji-obcane-v-petici-na-podporu-hejtmana.html

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login