Liberecký kraj jako první veřejná instituce v ČR spouští transparentní účet

17.07.2013 15:37

Další prvenství mezi veřejnými institucemi, které si připisuje Liberecký kraj v rámci celé České republiky, je zavedení aplikace tzv. transparentního účtu. Od dnešního dne tak mají všichni, kdo mají přístup na internet, pod kontrolou veškeré platební operace probíhající na účtech Libereckého kraje.

„S aplikací transparentního účtu se lidé mohli setkat již při prezidentských volbách. Mohli sledovat, kdo podporuje jakého kandidáta a přispívá na jeho kampaň. Nyní budou moci kontrolovat také první veřejnou instituci, kterou je právě Liberecký kraj. Je to další nástroj k otevření Krajského úřadu Libereckého kraje občanům. Zároveň nutno podotknout, že jde i o splnění dalšího předvolebního slibu strany Starostové pro Liberecký kraj,“ řekl dnes na tiskové konferenci, které se zúčastnil i hejtman Martin Půta,  náměstek hejtmana LK pro ekonomiku Marek Pieter s tím, že ovládání aplikace je stejně jednoduché jako před časem spuštěný rozklikávací rozpočet.

Celá aplikace k procházení účtů Libereckého kraje je umístěna na odkazu: http://ekonomicky-odbor.kraj-lbc.cz/transparentni-ucty .

Liberecký kraj v poslední době spustil několik aplikací, kterými přibližuje kraj veřejnosti. Kdokoliv, kdo má připojení k internetu, může nyní on-line sledovat každé jednání krajského zastupitelstva nebo se na něj podívat v záznamu na webovém portále Libereckého kraje. Byl také zřízen facebookový profil Libereckého kraje, který je denně aktualizován. Prostřednictvím facebooku mohou občané komunikovat přímo s členy rady kraje a klást jim dotazy. Liberecký kraj zřídil také youtube kanál, na kterém jsou archivována všechna natočená videa ze zasedání
zastupitelstva, tiskových konferencí či jiných akcí kraje. Jako první kraj v České republice také začal uveřejňovat smlouvy prostřednictvím Portálu veřejně správy a další prvenství si připsal v uveřejnění rozpočtu a možnosti jeho připomínkování ze strany široké veřejnosti. Před vstupem do sídla Libereckého kraje byly také zprovozněny dvě elektronické úřední desky. V přípravách je úprava webového portálu Libereckého kraje, která by měla přinést hlavně zjednodušení přístupu k informacím.

Tendencí současného vedení kraje je snižování cen a plateb za služby, které kraj využívá. Proces hledání úspor krajem vynakládaných finančních prostředků tak neminul ani oblast bankovních poplatků. Na základě vnějších podmínek a i pro vnitřní potřebu má v současné době kraj zřízeno cca 80 bankovních účtů. Převážnou většinu z nich u Komerční banky, a.s., na nichž během roku proběhne více jak 18 000 bankovních operací.

Za bankovní poplatky kraj zaplatí cca 450 tis. Kč za rok. Proto bylo vyvoláno jednání se zástupci banky, jehož výsledkem je více jak 50% snížení vybraných bankovních poplatků. Předpokládaná roční úspora na bankovních poplatcích by tak měla přesáhnout částku 200 tisíc korun,“ uzavřel náměstek Pieter.