Obce Jilemnicka řešily s krajem rozsáhlé opravy silnic – stavět se bude za více než miliardu Kč

19. 2. 2015
Jednání v Jilemnici

Starostové obcí a měst sdružených v mikroregionu Jilemnicko – svazek obcí se 17. února opět po dvou letech setkali na společném jednání s hejtmanem LK Martinem Půtou a radním pro dopravu Vladimírem Mastníkem. 

Jednání se konalo pod vedením nově zvoleného výboru 21 členských obcí a měst  -  předseda Josef Matyáš, starosta Rokytnice nad Jizerou, místopředsedkyně Jana Čechová, starostka  Jilemnice, členové Osvald Süss z Roztok u Jilemnice, Milan Rychtr z Vítkovic v Krkonoších a Jiří Ulvr ze Studence.

V úvodu Vladimír Mastní přednesl stručnou zprávu o stavu silnic v Libereckém kraji, zejména těch, které kraj vlastní.

Připomněl, že každý rok   mapuje  firma PaVex stav povrchů silnic II. a III. tříd. V současné době je zařazeno 805 km, tedy   38% všech silnic, do kolonky havarijní stav a dalších   327 km   (16 %)  mezi nevyhovující.

Vyplývá z toho, že     55  procent z 2100 km krajských  silnic vyžaduje  bezprostřední provedení údržby a opravy,“ řekl Vladimír Mastník shromážděným starostům  s tím, že se stav bude pomalu, ale přece  zlepšovat  i proto, že v letošním se budou realizovat stavby na silnicích II. a III. v LK pravděpodobně v nejvyšším finančním objemu od vzniku krajů. Celkem je připraveno  k investování 1 140 000 miliónů Kč  při spoluúčasti  LK ve výši 180 miliónů Kč (SFDI - 220 mil.,    5. Výzva ROP -  87 mil. (mosty), 6. výzva ROP -  302mil., MHR 420 mil. Kč).

Poté radní představil přehled investičních akcí na Jilemnicku:

 • Peřimov  1.1 km od mostu na Pojizerce, celková rekonstrukce a v letošním roce projektová dokumentace přes obec  k hranici  Mříčné – možná realizace 2016 max. 2017
 • Ve Víchové  -  propustek ze SFDI
 • Telematika Mísečky – probíhá výběrové řízení na zhotovitele 2.5 mil
 • Horní Mísečky silnice + zeď   35 mil.  
 • Mísečky - most z ROPU
 • Vítkovice  - dva úseky
 • Jilemnice legií  - projekt připravilo město, v září to přihlásíme do IROPU a realizace by mohla být 2016
 • Benecko –. V létě byl zadán projekt zatím přes Mrklov – bude hotov v dubnu, realizace z SFDI na 2016,
 • Zvažuje se  celoplošná oprava Masarykovi silnice na Zlaté návrší. Příští rok bude 80. výročí jejího postavení.
 • Zálesní Lhota - rekonstrukce Horka – Vrchlabí, spolupráce s HK a finanční spoluúčast na úsek v Lib. Kraji,  vznikne tu i  meteohláska -  jediná v této oblasti
 • Roprachtice  - od Jizery po úsecích až do Kořenova – to je projekt do IROPU na 2016
 • Horka u St. Paky  - projekt obce k Firmě JILOS, do SFDI

 

Hejtman a radní poté odpovídali na nejrůznější otázky z oblasti veřejné dopravy, mobilních operátorů či koalice na kraji.

Například se zamýšleli nad řešením  podnětů z obce Čistá u Horek.

V souvislosti s rekonstrukcí silnice Horka - Vrchlabí se mluví o tom, že by se na křižovatce na Horkách u Staré Paky změnila přednost v jízdě. Přednost by měla auta ve směru na a z Vrchlabí. Jak je možné změnit přednost v jízdě a upřednostnit silnici II. třídy před mezinárodní silnicí I. třídy? A i kdyby - uvědomuje si vůbec někdo, co nastane, až v zimě zastaví kamion jedoucí od hranic z Náchoda přímo v kopci  před horeckou křižovatkou? Už se nerozjede a rázem při frekvenci  dopravy, jaká tu je, bude kolapsový stav až do centra naší obce. Už teď při zhoršených klimatických podmínkách jsou tu problémy. Nemáme chodníky, tak jak pak budou lidi chodit po této komunikaci?  To byly dotazy starosty  Ladislava Jiřičky, na které odbor dopravy KÚ LK a Krajská správa silnice LK odpoví co nejdříve.

Hosté a starostové se poté na závěr návštěvy podívali do nového studia  Televize Krkonoše, v němž hejtman natočil rozhovor.

 

Seznam obcí Jilemnicko – svazek obcí:

Benecko

Bukovina u Čisté

Čistá u Horek

Horka u Staré Paky

Horní Branná

Jablonec nad Jizerou

Jestřabí v Krkonoších

Jilemnice

Kruh

Levínská Olešnice

Martinice v Krkonoších

Mříčná

Paseky nad Jizerou

Peřimov

Poniklá

Rokytnice nad Jizerou

Roztoky u Jilemnice

Studenec

Svojek

Víchová nad Jizerou

Vítkovice v Krkonoších

zpět na seznam

Zpracovávám...