Klub astronomů Liberecka připravil na jabloneckém veletrhu Region Tour 20. března sledovat částečné zatmění Slunce

12. 3. 2015
Zatmění

Po čtyřleté odmlce budeme 20. března 2015 opět svědky částečného zatmění Slunce.
Následující částečné zatmění bude v ČR pozorovatelné až 10. června 2021, tedy za dlouhých šest let, navíc zastínění Slunce dosáhne pouhých 8%.  

Proto se všichni zájemci o jedinečný nebeský úkaz jistě přijdou jistě podívat na veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, který začíná v Eurocentru v Jablonci nad Nisou 19. března v 10 hodin a potrvá až do soboty 21. Března.

Klub astronomů Liberecka zde totiž pořádá pozorování v případě jasného počasí v rámci veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour 2015 v centru města před budovou Eurocentra, kde  se bude konat prezentace Jizerské oblasti tmavé oblohy. Dalekohledy jsou k dispozici, sledování bude doprovázeno odborným výkladem. Pokud bude bezmračná obloha, lze zatmění sledovat i očima.
Dále proběhne projektový den a pozorování u Základní školy Jablonec nad Nisou – Rýnovice, na dvoře v ulici Pod Vodárnou 10.

Pozorování se uskuteční také v areálu Střední školy v Ještědské ulici v Liberci podobně jako v roce 2011. Zahájení v 9:30. Bezpečné pozorování bude umožněno dalekohledy i očima.

 

Záštitu nad veletrhem Region Tour převzali ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Veletrh zahájí ve čtvrtek v 10 hodin statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová. Veletrh pořádají ve spolupráci Liberecký kraj, statutární města Jablonec nad Nisou a Liberec, Eurocentrum Jablonec n. N., Okresní hospodářská komora v Jablonci n. N. a společnost Sundisk

 

Více informací včetně mapy a letáčku ke stažení najdete na www.astro21.cz 

 

ÚDAJE PRO PRAHU (50°08′ s.z.š., 14°42′ s.z.d.)
údaje pro další místa v České republice se příliš neliší – maximálně o 2 až 3 minuty

Začátek úkazu – Měsíc začíná zakrývat sluneční disk

9 hodin 36,6 minut SEČ

Maximální fáze – sluneční disk je nejvíce zakrytý

10 hodin 45,5 minut SEČ

Konec úkazu – Měsíc opouští sluneční disk

11 hodin 57,1 minut SEČ

Velikost zatmění

74,4 %

 

zpět na seznam

Zpracovávám...