Přes Česko projede konvoj americké armády, v libereckých kasárnách setkání s občany

27. 3. 2015
Il. foto

Téměř 120 vozidel a 520 amerických vojáků projede ve dnech 29. března až 1. dubna 2015 přes české území. Jedná se o přesun amerického 2. mechanizovaného pluku z Pobaltí do Německa přes Českou republiku.

Kolony překročí hranice 29. března 2015 na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově.  Zde bude přítomen na hraničním přechodu při průjezdu první části kolony hejtman LK Martin Půta a starostka města Eva Zbrojová.  

Ve dnech 29. března až 1. dubna 2015 se budou po území České republiky přesunovat příslušníci US ARMY vracející se ze cvičení NATO Atlantic Resolve, které se koná na území pobaltských států a Polska v reakci na vývoj bezpečnostního prostředí na východě Evropy.

Jedná se o standardní, vládou schválenou přepravu spojeneckých sil NATO, během níž bude zároveň procvičena činnost Host Nation Support (podpora hostitelskou zemí), poskytovaná na základě aliančních závazků koaličním partnerům Armádou České republiky.

V rámci této operace, nesoucí název Dragoon Ride, překročí na pět set příslušníků US ARMY ze 2nd Stryker Cavalry Regiment se 115 kusy techniky (kolové obrněné transportéry M1126 STRYKER s doprovodnými a zabezpečujícími vozidly) v neděli 29. března 2015 na třech místech hranice České republiky. Plánované časy zahájení přesunů po českém území jsou stanoveny na 10.30 hodin (hraniční přechod Věřňovice – Bohumín), 11.15 hodin (hraniční přechod Náchod) a 10.30 hodin (hraniční přechod Harrachov). Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie.

Kolony budou rozděleny do tří proudů vojenských vozidel, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy zhruba v půlhodinových až hodinových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu. Na trase přesunů budou s ohledem na plynulost dopravy v maximální možné míře využity dálnice.

Třetí kolona se zastaví k přenocování krátce po vstupu na území ČR v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, kam by měla první část kolony dle plánu dorazit ve 12.30 hodin.Den otevřených dveří se uskuteční v neděli 29. března 2015 od 17.00 - 19.00 hod v Kasárnách 6. října (dolní kasárna). Vchod pro veřejnost bude zajištěn z ulice Durychova. Stále aktualizované informace sledujte na stránkách AČR www.army.cz

 

V pondělí 30. března 2015 bude přesun pokračovat z výše uvedených posádek do Prahy. Z Vyškova a Pardubic je plánován odjezd první části kolon v 9.30 hodin a z Liberce v 8.00 hodin. V Praze se jednotlivé kolony shromáždí v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Do Ruzyně by měly dle plánu začít přijíždět jednotlivé proudy vojenských vozidel po 11.00 hodině.

Na úterý 31. března 2015 je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů. V kasárnách v Praze – Ruzyni budou připraveny statické ukázky US techniky doplněné o ukázky historické US techniky ze sbírek klubů vojenské historie. Tyto ukázky se budou konat od 10.00 do 18.00 hodin.

 

V úterý 31. března 2015 dále delegace amerických vojáků v doprovodu náměstka ministra obrany Daniela Koštovala, zástupce velitele pozemních sil brigádního generála Ladislava Junga a velvyslance USA v ČR Andrewa H. Schapira navštíví město Plzeň. Od 12.00 hodin je naplánováno krátké přijetí hostů na magistrátu a od 12.30 hodin pietní akt u památníku „Díky Ameriko“.

 

Prahu kolona US ARMY opustí opět ve třech časově oddělených proudech, vždy s hodinovým rozestupem, ve středu 1. dubna 2015. Zahájení přesunu je plánováno na 5.30 hodin ráno. Po ose přesunu Praha – Plzeň – Rozvadov bude jednotka pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku (SRN). Poslední část konvoje by měla podle plánu opustit území České republiky ve středu 1. dubna 2015 v 11.30 hodin.

 

Veškeré zde uvedené časy jsou nejaktuálnější plánované časy dostupné k termínu vydání této tiskové zprávy. S ohledem na reálný průběh přesunu, ať již na polském a později na českém území, se však mohou změnit.

 

Kontaktní osoba: podplukovník Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR, tel.: 724 033 396

 

 

Trasy přesunu

Všechny kolony se budou přesunovat po pozemních komunikacích za doprovodu české Vojenské policie, v důležitých uzlech ve spolupráci s Policií ČR. Kolony se budou pohybovat po pozemních komunikacích maximální rychlostí 50 km/h. Aby se kolony vyhnuly dopravním komplikacím, bude kolona rozdělena nejen na tři hlavní proudy (trasy přes Bohumín, Náchod a Harrachov), ale také na menší podkolony v počtu 10 do 15 vozidel. Jednotlivé podkolony budou vyjíždět v 30minutových intervalech, aby měli řidiči možnost vojenskou techniku předjet. Pouze poslední den, tj. 1. dubna, se bude americký konvoj pohybovat na jedné trase Praha-Plzeň, a to ve třech kolonách, mezi kterými bude hodinový interval.

Jednotlivé kolony

První kolona se bude přesouvat po trase Ostrava – Vyškov, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie – Velitelství výcviku přenocují. Druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice se zázemím pro přenocování v areálu 14. pluku logistické podpory. Třetí kolona, překročí hranice v Harrachově a k přenocování se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. (V libereckých kasárnách budou mít vojáci zabezpečeno ubytování, prostory pro parkování, možnost doplnit PHM a provést základní údržbu techniky). V pondělí 30. března 2015 bude přesun pokračovat z výše uvedených posádek do Prahy, kde se jednotlivé kolony shromáždí v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Na úterý 31. března 2015 je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů. Tentýž den vyrazí někteří američtí vojáci do Plzně, aby se zde v rámci připomínky 70. výročí konce 2. světové války poklonili u památníku obětí z řad americké armády.

Prahu kolona US ARMY opustí opět v několika časově oddělených proudech ve středu 1. dubna 2015. Po ose přesunu Praha – Plzeň – Rozvadov bude pokračovat do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku.

Typy vozidel

Kromě kolových obrněných vozidel Stryker budou v kolonách i další (zejména logistická) vozidla, tedy nákladní vozy, vyprošťovací a odsunové prostředky a také vozidla HMMWV. Všechna tato vozidla jsou kolová, v žádném případě tedy nemůže dojít k poškození povrchu komunikací.

Nejde o výjimečnou situaci

Loni se na území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

zpět na seznam

Zpracovávám...