Aktuality
Na budově kraje visí vlajka sokolů, připomíná jejich neblahé osudy během druhé světové války
Vlajka sokolů ode dneška visí na terase ve třetím patře budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Liberecký kraj si tím připomíná Památný den sokolstva, který připadá na 8. října. Vlajku dnes vyvěsili hejtman Martin Půta, náměstek Jiří Čeřovský a radní Vladimír Richter.
„Od roku 2019 byl do kalendáře významných dnů České republiky zařazen Památný den sokolstva. Je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří během více než 160leté existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Liberecký kraj se ke vzpomínce přidává vyvěšením vlajky na terase ve třetím patře budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Nikdy nezapomeneme,“ uvedl hejtman Martin Půta.
„Vyvěšení vlajky sokolů je pro mě velká pocta. Jsem rád, že se může objevit sokolský symbol na tak významné budově, jako je krajský úřad. Jsem vděčný, že nám to bylo umožněno. Chtěl bych za to poděkovat panu hejtmanovi Martinu Půtovi,“ uvedl Miroslav Brožek, velitel sokolské stráže krojovaných sokolů České obce sokolské Liberec, který vlajku dnes na krajském úřadě vyvěsil společně se svojí matkou Helenou Brožkovou.
V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo na 1.500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.
Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané „Přísaha republice“. Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty.