Aktuality

Plynová služba a chemické vojsko slaví jubileum, stejně jako zajatecký tábor v Ostašově

16.09.2014 15:09

Dvě zajímavé vojenské akce, se konají v pátek 19. září. Jednak se uskuteční oslavy 95. výročí vzniku plynové služby a chemického vojska, které se uskuteční pod záštitou primátorky Statutárního města Liberec Martiny Rosenbergové a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Petra Pavla, jednak se bude připomínat 100. výročí založení zajateckého tábora v Ostašově. Slavnosti se zúčastní hejtman LK Martin Půta.

Ukázky techniky, materiálu a výcviku  chemického vojska AČR se uskuteční od 8 do 13 hodin v ulici 5. května před OC Plaza.  Od 9.30 do 10.15 hodin slavnostně nastoupí na náměstí Dr. Edvarda Beneše 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany za účasti chemiků OS Slovenské republiky.

V doprovodném programu vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš.

 

Odhalení pamětní desky na vojenském hřbitově v Ostašově se se uskuteční v rámci 100. výročí založení zdejšího zajateckého tábora v pátek v 11.00 hodin.

S tím bude spojen i pietní akt, pořádá Archa 13, o.p.s., na počest zemřelých, převážně ruských a italských zajatců. Přítomni bude celá řada vzácných hostů včetně velvyslanců Ruské federace, Běloruska a Arménie.

V pravé poledne se pak zájemci uvidí v zasedací místnosti č. 209 v budově radnice prezentaci chystaného památníku zajateckého tábora s dominantou v podobě Kaple smíření. Jde o projekt, který připravuje rovněž Archa 13, o.p.s. ve spolupráci se známým architektem a hercem Davidem Vávrou, jenž je sám autorem skic, které by se měly stát podkladem pro finální projekt.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login