Propagační jízda dobrovolných hasičů, kteří i tančí, povede Hrádku n. N. do Jičína

07.05.2014 13:13

Již VI. propagační jízdy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Liberci a v Jičíně začne první etapou 17. a 18. května 2014 z Hrádku nad Nisou do Jičína.

V předvečer jízdy 16. května v 16.30 hodin zahájí v Muzeu hasičské techniky v Chrastavě výstavu nazvanou Historické hasičské plesové pozvánky, aneb Když hasiči tančí.

Propagační jízda bude součástí oslav „150 let českého dobrovolného hasičstva“, neboť ve Velvarech, okres Kladno, vznikl v roce 1864 1. Český hasičský sbor v Rakousku – Uhersku.

„ Letošní jízda bude svým způsobem výjimečná již na svém startu v Hrádku nad Nisou. Přizváni zde jsou naši kolegové z Německa a Polska a jízda se tak stane třetí mezinárodní,“ uvedl Karel Boháč, vedoucí Odborné rady pro historii a muzejnictví Okresního sdružení hasičů v Liberci.

První den budou zastávky v Bogatynie, Habarticích, Novém Městě pod Smrkem, Lázních Libverda, Hejnicích, Raspenavě, ve Frýdlantu a v Chrastavě.

Hlavním organizátorem šesté propagační jízdy je SH ČMS a její zabezpečení probíhá pod patronací jejího starosty Karla Richtera. Záštitu převzal hejtman LK Martin Půta. Štafetu odstartuje jeho náměstek Marek Pieter. Hlavním vozidlem bude vozidlo Praga z roku 1934 z Centra hasičského hnutí Přibyslav. Ředitel centra Jiří Pátek bude velitelem jízdy, řidičem Milan Pátek a praporečníkem Jiří Votava.

„Předpokládá se, že štafetu historických hasičských vozidel doprovodí na určitých úsecích i naši místní hasičští automobiloví veteráni. Některé hasičské sbory mají opravdové hasičské skvosty,“ prozradil vedoucí odborné rady s tím, že v současné době má Liberecký kraje evidováno 306 SDH, 16 350 hasičů, z toho 2690 mladých do 18 let, a dokonce 217 členů ve věku od 0 do 6 let.

Druhý den, v neděli 18. května 2014, jízda vyjede v devět hodin z libereckého náměstí. Dr. Edvarda Beneše. Bude pokračovat do Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil a Lomnice nad Popelkou, kde budou zastávky doprovázené programy připravenými místními hasiči.

Například v Semilech se nám představí parničky a mladí hasičští sportovci.

„V Lomnici nad Popelkou předá Liberecký kraj praporec jízdy dobrovolným hasičům Královéhradeckého kraje, kteří ukončí první etapu na náměstí v Jičíně,“ řekl Karel Boháč.

Druhá etapa jízdy je plánována na 24. května 2014. Startovat bude z Mělníka, v rámci oslav 740 let založení města. Na Mělníku bude mimo jiné uctěna památka Josefa Šťastného, otce-zakladatele první zemské hasičské jednoty. Následně se pojede přes Kly a Kralupy nad Labem do Velvar na oslavy 150 let českého dobrovolného hasičstva.

Výstava hasičských pozvánek potrvá v chrastavském muzeu do 31. 10. 2014.

Itinerář VI. propagační jízdy SH ČMS

17. 5. 2014