Prvňáčci ve Skalici u České Lípy dostali pamětní medaili

10.10.2014 13:43

Pamětní medaili předal ve čtvrtek hejtman Libereckého kraje Martin Půta společně se starostou obce a krajským zastupitelem Jiřím Löffelmannem, ředitelkou Základní a Mateřské školy ve Skalici u České Lípy školy Ing. Mgr. Michaelou Ladýřovou  prvňáčkům třídní učitelky Marcely Trpálkové.

„Tyto medaile nedostane nikdo jiný, takže budete mít velkou památku na začátek vaší školní docházky,“ zdůraznila ředitelka.

Hejtman žákům prozradil, že má také dvě dcery, které chodí na 1. Stupeň, a také se s nimi musí někdy učit.

Ať se Vám co nejdéle ve škole líbí,“ popřál žáčkům hejtman.

Vyvrcholila tím jeho návštěva na pozvání starosty a ředitelky u příležitostí 90. výročí založení školy v obci. Čas tentokrát stačil jen na prohlídku budovy, kde se učí žáci prvního stupně, přesto oba hostitelé hejtmana obsáhle a pečlivě informovali o současnosti i budoucnosti školy a celé obce.

„Naše škola má mnohaletou historii a nabízí vzdělávání pro děti 1. stupně a 2. stupně ZŠ, mateřské školy a školní družiny. Součástí školy je také budova školní kuchyně s jídelnou. Základní škola je umístěna ve dvou budovách v blízké vzdálenosti v klidném prostředí ve středu obce. Mateřská škola je umístěna v samostatné nově zrekonstruované budově s velkou zahradou,“ uvedla mimo jiné Michaela Ladýřová s tím, že ve škole je devět ročníků v devíti třídách.

„Od 4. ročníku vyučujeme 3 hodiny tělesné výchovy¨. Vyučujeme angličtinu od 3. třídy, jako druhý cizí jazyk vyučujeme od 7. ročníku němčinu,“ doplnila s tím, že některé další informace najde hejtman ve školním  časopise Informatík, který mu na památku předala.

Starosta se pochlubil například školním autobusem, který ráno vyjíždí z České Lípy, kde nastupují "Českolípáci", pak jede přes Pihel, kde má zastávku, a pokračuje do Skalice u České Lípy. Děti zde vystoupí na náměstí a autobus pokračuje do Okrouhlé pro další žáky. Ve 14 hodin jede zpět do Okrouhlé a přes Nový Bor do České Lípy. Autobus zatím slouží dětem z obcí, které nemají přímý spoj do Skalice, pro děti z České Lípy je tak trochu bonusem.

„V současné době využívá autobus 10 žáků,“ řekla ředitelka s tím, že  podle zájmu rodičů školáků bude možné ve školním roce 2014-2015 zřídit zastávku v Pihelu u Severky a v Chotovicích.

V závěru návštěvy Jiří Löffelmann informoval hejtmana o velkém úspěchu obce, když se podařilo za posledních deset let -   díky zateplování budov, uspořit energie ve  všech školských objektech – 2 školní budovy, tělocvična, jídelna a budova MŠ.

„I díky dotacím tak obecní rozpočet vykazuje statisícové úspory, které můžeme využít pro jiné akce,“ upozornil starosta.

Jako příklad uvedl zateplení tělocvičny, které přišlo zhruba na čtyři a čtvrt milionu korun, z toho z obecního rozpočtu šlo jen asi 1, 5 miliónu Kč.

„Podařilo se také rekonstruovat hasičskou zbrojnici a nakoupit hasičskou techniku. Opravili jsme 6 mostků a 4 lávky po povodni v roce 2010, máme tu nový chodník, cyklostezku, parkové úpravy a připravujeme další investiční akce jako rozšíření kapacity mateřské školy nebo zateplení budovy obecního úřadu,“ vypočítal starosta.

„Celkové náklady projektů v obci dosáhly skoro 50 miliónů korun, z toho dotace přesáhly 40 miliónů,“ doplnil.

Na závěr návštěvy ZŠ a MŠ obdrželi starosta a hejtman od ředitelky rovněž pamětní medaili a hejtman se zapsal do školní kroniky.