Šachisté Nového Boru proslavili Liberecký kraj doma i v Evropě

22.04.2014 17:40

Reprezentanti mistrovského 1. Novoborský šachový klub, s.r.o. – prezident klubu Roman Mužík a jednatelé Petr Boleslav, zároveň viceprezident, manažer a kapitán týmu, a viceprezident Viktor Novotný v závěru minulého týdne informovali hejtmana LK Martina Půtu o úspěších hráčů v domácí mistrovské soutěži a v Evropském klubovém poháru šachistů.  V obou prestižních soutěžích vybojovali 1. místa. V přítomnosti starosty města Jaromíra Dvořáka mu předali hejtmanovi šachové hodiny a naopak od hejtmana převzali ocenění v podobě věcných dárků.

Po gratulaci k vítězství hejtman v družném rozhovoru přiznal, že rovněž v dětství navštěvoval šachový kroužek na hrádecké základní škole. Představitelé klubu zase informovali o celostátní kampani Šachy do škol, který vznikl v České republice za podpory Šachového svazu ČR, který k jeho rozjezdu využil dotace MŠMT na sportovní činnost.

Nový Bor mistrem starého kontinentu

Letošní 29. ročník Evropského klubového poháru šachistů hostil řecký Rhodos. Nejlepším klubem Evropy se stal Nový Bor. Na senzační výhru s ázerbájdžánským velkoklubem SOCAR navázali hráči novoborského šachového klubu v posledním kole bezchybným výkonem s běloruským Minskem a stali se šampiony starého kontinentu.

Na Rhodos dorazila více jak padesátka klubů Evropy. Sedmi koly prošel novoborský tým bez jediné zápasové porážky. „Turnaj jsme dobře zahájili. Porazili jsme finský Chess Club Velhot a belgický S.F. Wirtzfeld,“ uvádí kapitán novoborských Petr Boleslav a dodává: „V obou kolech jsme byli jasnými favority, ale často bývají takové zápasy ošemetné.“ Na výhru ve třetím kole se šestým nasazeným Rostovem navázali novoborští remízou s dvojkou turnaje a evropským šampiónem roku 2008 uralským Malachite. „Zpětně vidím, že šlo asi o hlavní moment v turnaji. Když sehrajete takové vydařené zápasy s ruskými kluby, podvědomě cítíte, že se něco děje, něco přichází.“ říká Petr Boleslav.

Zásadní krok k zisku zlaté medaile přišel v předposledním kole. Souboj na prvním stole s hlavním favoritem soutěže a obhájcem loňského zlata, týmem SOCAR Ázerbájdžán, dovedli hráči Nového Boru do vítězného konce. Na první šachovnici porazil David Navara aktuálně šestého hráče světa Fabiana Caruanu, na druhé šachovnici připsal Radoslaw Wojtaszek celý bod v duelu s Veselinem Topalovem a na konečných 3,5:2,5 zavěsil na třetí šachovnici hrající Viktor Láznička s Gatou Kamským. „Byl to neskutečný zápas. Po třech hodinách hry jsme prohrávali 0,5:2,5 a nevypadalo to vůbec dobře,“ vzpomíná kapitán novoborských. „Zbraně jsme ale nesložili, zápasy končí až po posledním tahu.“ V páté hodině zápasu prorazil David Navara obranu Itala Caruany a vysloveně dodal sil zbylým dvěma týmovým kolegům, kteří své partie dotáhli do vítězného konce.

Do posledního kola vstupoval G-Team Nový Bor s náskokem jednoho bodu před všemi soupeři a výhra s Minskem znamenala zisk zlaté medaile. „Bylo to již jen o nervech, dokončit výborně sehraný turnaj,“ říká velmistr Viktor Láznička. Běloruský klub podlehl rozjetým Novoborákům jednoznačně 1,5:4,5 a senzační tažení Evropou bylo dokončeno.

G-Team Nový Bor (sestava):

GM David Navara, GM Radoslaw Wojtaszek, GM Viktor Láznička, GM Krishnan Sasikiran, GM Zbyněk Hráček, GM Mateusz Bartel a GM Robert Cvek.

Novoborský šachový klub i nadále posouvá hranice

Po říjnovém zlatém triumfu na v Evropě pokračoval 1. Novoborský šachový klub, s.r.o., úspěšně i na domácí scéně.

Pátým extraligovým titulem v řadě se Novoborští nesmazatelně zapisují do historických tabulek. „Úspěch v Evropském poháru nám do letošní sezony hodně zvedl sebevědomí, což se pozitivně projevilo v zápasech s našimi největšími rivaly,“ hodnotí kapitán týmu Petr Boleslav.

Suverénní náskok sedmi bodů si v letošní sezóně novoborští šachisté vybudovali během osmi kol a na závěrečné trojkolo odjížděli do Brna s potřebou zvítězit alespoň v jednom zápase. O zisku již šestého extraligového titulu rozhodlo hned páteční utkání s Turnovem.

„Nechtěli jsme na nic čekat a rozhodnout hned v 9. kole. Zbylé dva dny pak odehrát v klidu a bez nervů,“ komentoval Petr Boleslav. Bezchybný výkon celého týmu završili výhrami Wojtaszek, Hráček a Láznička, čímž stanovili celkové skóre zápasu s Turnovem na 5:3.

Možnosti dosažení rekordních met však nebyly zdaleka o posledním extraligovém víkendu vyčerpány. „Soutěžní utkání v extralize jsme neprohráli od sezony 2009/2010 a rozhodně jsme tuto nebývalou sérii nechtěli ukončit,“ říká Petr Boleslav. V prestižním sobotním zápase s Lysou nad Labem, která vždy patří k aspirantům na cenné kovy, nastoupili soupeři Nového Boru v nejsilnější možné sestavě. Dvakrát se v zápase dostali do vedení Novoboráci, hráči Lysé nad Labem ale pokaždé srovnali krok. Trumf však úřadující mistři drželi v poslední dohrávané partii, ve které Štěpán Žilka porazil bílými mezinárodního mistra Ivana Hausnera. „V některých partiích jsme si zbytečně zkomplikovali situaci, ale i tak jsme soupeře přetlačili,“ konstatovala jednička týmu velmistr David Navara.

Následující den výhrou nad ERA Poštovní spořitelnou 6:2 provedli hráči Nového Boru nový rekordní zápis do statistik. Vyhrát všech jedenáct kol v sezoně se ještě žádnému týmu v historii extraligy nepodařilo. „Vždy je potřeba si stanovovat nové a těžší cíle. Naší velkou motivací v letošní sezoně bylo právě pokoření hranice 33 zápasových bodů.“ Oporou týmu byl na první šachovnici hrající David Navara, který nevynechal jediné kolo a uhrál 7 bodů. Skvělou sezonu odehráli i velmistr Viktor Láznička se 6,5 body, na šesté šachovnici velmistr Zbyněk Hráček s 8 body a velmistr Robert Cvek se 7 body z devíti kol. Do týmu perfektně zapadla i nová posila Ind Pentala Harikrišna, který nastoupil ke čtyřem partiím a ve všech slavil vítězství.

Poř.

Družstvo