Aktuality

Sociálně demokratičtí zastupitelé nevidí a ještě sčítají hrušky s jabkama

04.06.2014 15:18

Krajští zastupitelé ČSSD v čele se svou předsedkyní Lenkou Kadlecovou opět tnuli vedle. Jejich otevřený dopis týkající se zejména stavu krajských silnic opět ukazuje, že nevědí, co se dělo v předchozím období v oblasti dopravy za jejich vlády a ještě trpí slepotou.

Za prvé:  Po oranžových značkách hlásající „Tato silnice je v majetku Libereckého kraje“ se v žádném případě nesleha zem. Jsou řidičům stále na očích, o čemž se mohou všichni přesvědčit, ať jedou z Liberce do Chrastavy nebo na Maloskalsku a kdekoli jinde. Naopak starostové mají za úkol o ně pečovat, aby byly stálým mementem.

Za druhé: Holedbat se, že rok a půl po volbách je stav silnic v Libereckém kraji horší, než za vlády ČSSD, je naprostá neznalost metodiky určující kritéria hodnocení jejich stavu. Navíc sběr dat, který se konal v  roce 2010, byl proveden před povodní, a také nesmíme zapomenout ani na povodně v roce 2013, které se rovněž výrazně podílely na zhoršení stavu silnic.

Předsedkyně klubu Lenka Kadlecová ve „své“ zprávě  uvádí, že 447 km silnic bylo v roce 2010 ve výborném stavu, skutečně bylo k měsíci červnu roku 2010 451 km silnic ve výborném stavu – před velkou vodou a hodnocených podle původně platných technických podmínek.

Dle současně platných technických podmínek to ale bylo pouze 234 km výborných silnic, což je zásadní rozdíl!!!!

Z přehledu stavu silnic k prosinci  každého roku  vyplývá, že stavy  k prosinci roku 2012, kdy došlo ke změně vlády na kraji,  k prosinci 2013, kdy již vedla kraj nová koalice,  se stav silnic opravdu příliš nezhoršil (rozdíl +8 km). Pokud přihlédneme k tomu, jak kraj masivně dotuje odstranění povodňových škod, lze konstatovat, že stav je minimálně totožný, když tzv. průměrná známka se zvýšila o tři setiny.

 

Přehled stavu povrchů vozovek silnic II. a III. třídy v kraji dle současně platných Technických podmínek:

Stav prosinec 2010: výborný246 km (podle původních TP oněch zmiňovaných 463 km!!!), havarijní - 525 km, průměrná známka: 2,8

Stav prosinec 2011: výborný – 230 km, havarijní – 656 km průměrná známka 3,31

Stav prosinec 2012: výborný - 183 km, havarijní – 746 km, průměrná známka: 3,42

Stav prosinec 2013: výborný – 191 km, havarijní – 780 km, průměrná známka 3,45

 

Proto znovu zdůrazňuji:  

V roce 2010, kdy měnilo Ministerstvo dopravy Technické podmínky, byly uváděny data ještě dle starého znění TP. Sběr poruch na silnicích se nyní řídí technickými podmínkami TP 82 - Katalog poruch netuhých vozovek a TP 87 - Navrhování údržby a oprav netuhých vozovek. Tyto technické podmínky, zejména zatříďování povrchů vozovek do jednotlivých třídy se výrazně změnily a zejména se zpřísnil stav komunikací výborný, tedy jinými slovy řečeno, co bylo výborné za ČSSD podle nových technických podmínek kvalitě, podle ČSSD „bezvadné“ vozovky, už zdaleka nevyhovuje. S nadsázkou řečeno, podle Ministerstva dopravy jsou kdysi bezvadné silnice někdy takřka nevyhovující. Tedy Klub sčítá hrušky s jabkama, asi jako bych hodnotil míru nezaměstnanost před pěti lety a dnes, když se rovněž změnila kritéria výpočtu.

K tomu ještě je smutné, že škody po povodních v roce 2010 měly být podle slušných mravů odstraněny nejpozději do roku 2012. Nestalo se tak, a proto v současné době zacelujeme dvouletý dluh a teprve letos tyto škody definitivně odstraníme. Žel, děje se tak i na úkor ostatních silnic v kraji.

A za třetí: Sociální demokraté nám vyčítají, že nemáme stanovené priority. Zdůrazňuji, že vloni i letos kraj pokračuje v investicích do krajské Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, kam již putovalo z rozpočtu kraje přes 70 miliónů Kč. Investujeme do oprav silnic II. a III. třídy, tedy i těch, které povodeň v roce 2010 nezasáhla, a odstranili jsme již takřka všechny škody po loňské povodni, která zasáhla 45 obcí. Do dopravní infrastruktury kraje ze všech programů letos směřuje skoro miliarda korun, včetně  peněz získaných díky loňskému  kladnému rozhodnutí vlády o navýšení financování pro Liberecký kraj o 547 miliónů korun, což považuji za svůj největší osobní úspěch v roce 2013. Předchozí vláda na tyto rekonstrukce rezignovala. Nezastíráme, že havarijní stav poloviny krajských silnic je asi největší krajské téma i na zbytek našeho funkčního období

Omlouvám paní předsedkyni klubu, nemůže vědět, jak to v minulé krajské radě fungovalo. A tak musí věřit podkladům, které ji její kolegové, případně tiskoví poradci předloží. Třeba se ale poučí.

 

P. S.: Na závěr zasedání zastupitelstva jsem s trochou nadsázky řekl, že nevím, kdo oranžové tabule u silnic montoval, přiznávám se ke dvěma, a nabídl jsem opozici jednu tabuli, aby ji případně mohli vyvěsit tam, kde podle nich chybí.  Paní předsedkyně již v sále nebyla, tak věřím, že by malý pokus o vtip pochopila. Na vznesené otázky samozřejmě rádi odpovíme.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Reakce na článek tiskového oddělení Klubu krajských zastupitelů ČSSD „Nejhlasitější předvolební tahák Starostů potichu zmizel“ ze dne 3. 6. 2014 viz např.: http://www.tydenvlk.cz/externi-prispevky/nejhlasitejsi-predvolebni-tahak-starostu-potichu-zmizel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login