Aktuality
Stezka Greenway Jizera je součástí kostry sítě cyklodopravy v Libereckém kraji
Liberecký kraj uspořádal dne 25. 6. 2013 pracovní setkání partnerů Greenway Jizera za účasti pana hejtmana Martina Půty, náměstkyně hejtmana PhDr. Hany Maierové a člena rady kraje pana Vladimíra Mastníka.
Témata pracovního setkání:
· Představení projektu Greenway Jizera, ředitelem Sdružení Český ráj Ing. Jiřím Lukešem
· Informace o podpoře Libereckého kraje v dotačním fondu DOPRAVA pro rok 2013
· Pasportizace páteřních cyklotras „kostry cyklodopravy Libereckého kraje“
Ředitel ze Sdružení Český ráj Jan Lukeš, jako hlavní koordinátor projektu, informoval o situaci v realizaci projektu od roku 2002, kdy zpočátku byly zpracovávány studie a byla trasována stezka. V roce 2007 byla podepsána Libereckým a i Středočeským krajem Dohoda o partnerství na projektu Greenway spolu s dalšími partnery – Krkonoše svazek měst a obcí, města Semily, Turnov, Železný Brod, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, dále Zlatý pruh Polabí, o.p.s.
„Následně začalo období projektových příprav, následované i realizačními fázemi jednotlivých úseků,“ doplnila náměstkyně hejtmana Hana Maierová, která byla u zrodu projektu.
Projektová příprava a stavba
Projektová dokumentace
– Podspálov – Semily – Dolní Sytová (DUR, Město Semily)
– Železný Brod – Líšný (DUR, Město Železný Brod)
– Zeleneč (Zápy) – Lázně Toušeň (Středočeský kraj)
– Lázně Toušeň – Benátky nad Jizerou (Středočeský kraj)
– Dalovice – Hrdlořezy (Středočeský kraj)
Výstavba stezky
– Dolánky – Líšný (2011 – 13, SČR)
– Káraný (2013)
Hotové úseky
– Semily (2009, 2012, Město Semily)
– Svijany (2012, Obec Svijany)
– Líšný – Malá Skála (2012, SČR)
– Turnov – Dolánky (2006, Turnov)
– Dokončují se další úseky – 2013 – Líšný – Malá Skála, Malá Skála Křížky,
„V současné době je definována základní idea a vize projektu, je vytvořeno partnerství, systém managementu a koordinace. Tématická trasa je vedena po stávajících značených cyklotrasách. Probíhá projektová příprava a i realizační fáze v dílčích úsecích. Je zahájen proces medializace i propagace projektu,“ shrnul ředitel.
A jakou úlohu očekávají partneři od Libereckého kraje? Naplňování dohody o partnerství projektu z roku 2007, systémovou podporu významných cyklotras LK, zahájení přeznačení dálkových cyklotras Libereckého kraje v systému sítě České republiky, aktualizaci programu rozvoje cyklistické dopravy, pravidelné naplňování dotačního fondu na podporu cyklodopravy, iniciativa kraje při vypořádání majetkových vztahů u silnic např. II/292.
Partneři očekávají vůdčí roli kraje při dalším rozvoji „kostra sítě cyklodopravy LK, požadují stabilizaci systému financování ze strany kraje ve spolupráci s obcemi a regionálními partnery.
„Liberecký kraj je ochoten naplňovat Dohodu o partnerství na projektu Greenway Jizera v rámci podpory přípravy a realizace projektu prostřednictvím dotačního fondu dopravy.
Za poslední 4 roky bylo do cyklodopravy investováno Libereckým krajem 14,250 mil. Kč. Rok 2009 – 5,2 mil. Kč, 2010 – 2,2 mil. Kč, 2011 0,75 tisíc Kč, rok 2012 – 6,1 mil. Kč.
V letošním roce bylo do cyklodopravy zatím z dotačního fondu uvolněno 2 mil. Kč a připravuje se výzva na projektové dokumentace v dopravě v alokaci miliónu korun,“ informoval člen rady pro resort dopravy Vladimír Mastník
„Podpora přeznačení dálkových cyklotras v národním systému by neměla být problémem. V Libereckém kraji se jedná především o trasu č. KČT 14, 15 a 17, dále trasu č. 21 a 22. Trasa č. KČT 14 z Hrádku nad Nisou přes celý kraj do Svijan, resort dopravy již přeznačil v letošním roce a v tuto chvíli se pracuje na předání dopravního značení majitelům komunikací,“ potvrdilhejtman LK Martin Půta s tím, že by byl velmi rád, kdyby finanční situace kraje umožnila stabilizaci dotačních fondů v dalších letech.
Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu LK, zdůraznil iniciativu odboru při vypořádávání majetkových vztahů u silnic patřící kraji. Informoval o dotačním fondu doprava a jeho podprogramech.
„V letošním roce připravujeme i zadání aktualizace programového dokumentu na další plánovací období 2014 – 2020 v dopravě,“ řekl Čáp.
Jednání podle něj iniciovalo zpracování pasportizace jednotlivých projektů kostry sítě cyklodopravy.
„Ta zahrnuje cyklotrasu Greenway Jizera, Zelenou cyklomagistrálu Ploučnici, Cyklotrasu Odra Nisa a cyklotrasu Svaté Zdislavy. Pasporty zaevidují realizovanou a plánovanou projektovou činnost ve všech stupních včetně finanční náročnosti a to samé i ve fázi realizační. Pro odbor dopravy tak vznikne podklad pro správné nastavení dotačních podprogramů, s ohledem na reálné potřeby partnerů,“ uzavřela Iveta Moravcová, koordinátorka cyklodopravy KÚ LK.