Aktuality
Téma roku 2015 Libereckého kraje? Výstavba a opravy nejen komunikací
O dopravní infrastruktuře, sociálních službách, aktuální i připravované legislativě či dotacích z Evropské unie debatuje stovka starostů z Libereckého kraje na Krajském setkání. Pořádá ho Svaz měst a obcí a jde o vůbec první ze série této tradiční akce v letošním roce. Celkem se uskuteční třináct setkání ve všech krajích České republiky. V Liberci jako téma rezonují silnice.
„Pro většinu samospráv je prioritou výstavba silniční infrastruktury,“ říká předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek a dodává: „Nedávno jsme o tom jednali s ministrem dopravy Danem Ťokem. Pokud oblast není dobře dopravně dostupná, má to negativní dopad na investice. Roli hraje výkup pozemků, s kterým může samospráva státní správě pomoci a stavby komunikací včetně obchvatů tak urychlit.“
V Libereckém kraji jsou dnes silnice často v nevyhovujícím stavu, a to i přes to, že na rekonstrukce a opravy jdou ročně miliardy korun. Účelové peníze se podařilo získat například na opravy komunikací, které opakovaně poničily povodně.
„Rok 2015 bude v Libereckém kraji ve znamení dokončení velkých rekonstrukcí krajských komunikací zničených povodní v roce 2013,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta a dodává: „Teprve vloni se téměř konečně podařilo odstranit škody z roku 2010. Kraj na to získal ze státního rozpočtu mimořádnou dotaci pět set milionů korun. A finišujeme s odstraňováním škod po povodních v roce 2013, opravy budou dokončeny letos.“
Hejtman dodává, že Liberecký kraj rovněž podal žádost do Regionálního operačního programu na dalších čtrnáct dopravních akcí v hodnotě pět set milionů korun a další žádost pak na Státní fond dopravní infrastruktury. Na Liberecku se letos začne stavět také poslední 2,5 kilometru dlouhý úsek silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Po dokončení zrychlí dopravu mezi dvěma největšími městy kraje.
Primátor statutární města Liberec Tibor Batthyány říká: „Asi mezi největší úkoly současného vedení města patří postupné snižování zadluženosti Liberce, aby zbylo víc peněz na potřebné investice. Nejen opravy silnic a chodníků, ale také například na opravu jedné z budov magistrátu, kde sídlí i městská policie.“ Podle libereckého primátora velký problém představuje také zchátralý Liebiegův palác, bývalé sídlo Oblastní galerie Liberec z druhé poloviny 19. století, který město získalo od Libereckého kraje po přestěhování galerie. Liebiegův palác je historickou památkou, jejíž rekonstrukce si podle odhadů vyžádá více než sto milionů korun.
Aktuálním tématem nejen Libereckého kraje jsou i sociální služby. Od začátku letošního roku došlo k zásadní změně v jejich financování. Dotace, které dříve rozdělovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (ročně jde od zhruba o sedm miliard korun), mají nově na starosti kraje. V této souvislosti se objevují obavy, že budou preferovat svá krajská zařízení. I z těchto důvodů Svaz měst a obcí loni prosadil, aby rozhodování o dotacích bylo veřejné. Podle novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, má tak tuto pravomoc krajské zastupitelstvo, na jehož jednání může přijít kdokoliv.
Zařízení, která poskytují sociální služby, mohou mít různý charakter a zaměřovat se na určitou konkrétní oblast péče. Se stárnutím populace se samozřejmě zvyšuje poptávka. Pro Liberecký kraj bude v této souvislosti velmi důležité, že by letos měl být dokončen tamní hospic. Nevyléčitelně nemocní na něj čekají už léta. Vybudování hospice s 28 jednolůžkovými pokoji bude stát 94 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie. První klienty by měl přivítat na podzim tohoto roku.
Generálním partnerem Krajských setkání 2015 je Česká spořitelna. Partnery pak společnosti Asekol COLMEX, EKO-KOM, ELEKTROWIN, EmotionCar, Empemont, Neo-Neon CZ, NEPA a Wolters Kluwer.