Aktuality

V anketě Mluvčí roku 2013 uspěl Krajský úřad Libereckého kraje

29.05.2014 17:11

Absolutním vítězem soutěže Granát - Mluvčí roku 2013 se stal František Polák z Metrostavu. Od poroty současně získal zvláštní ocenění za mimořádný výkon v loňském roce za komunikaci k pražskému tunelu Blanka. Cenu Anny Veverkové, jak je nově přejmenována kategorie Síň slávy, převzal mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Potěšitelné je prvenství mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera, který se v krajském klání jako jediný krajský mluvčí v konkurenci ministerských, stranických, hasičských, policejních, firemních či zdravotnických mluvčích přesvědčil dvanácti člennou porotu, že za rok 2013 si ocenění více než zaslouží.

Diplom a skleněné těžítko s českými granáty Turnova potěšily stejně jako text osvědčení:  Vyhlašovatelé výroční prestižní ceny Mluvčí roku osvědčují na základě názoru více než 400 oslovených odborníků z oblasti politiky, ekonomiky, komunikace a medií a doporučujícího výroku čestného kolegia, složeného z osobností uznávaných jako autority zasloužilé o profesi mluvčích, že podle pravidel pro udělování této Ceny, je pan Jiří Langer (Liberecký kraj) nominován na udělení titulu Mluvčí roku v České republice a patří tak do dvacetičlenné prestižní uzavřené skupiny: Nejlépe hodnocení mluvčí v České republice v roce 2013.“

Do pozice  tiskového mluvčího Libereckého kraje a krajského úřadu nastoupil 1. 12. 2006, tedy letos „slouží“ osmým rokem.

„Krajský úřad LK je první, jediná a poslední organizace,  u které v této funkci působím,“ zdůraznil bývalý profesor tělocviku a češtiny, později sportovní novinář a šéfredaktor.

Na otázku moderátora vyhlašování Ondřeje Kubaly - jaké profesní vzdělání má mít mluvčí, odpověděl, že zřejmě není rozhodující, jaké vysokoškolské či jiné vzdělání mluvčí dosáhl, kterou školu studoval, i když současný trend je zaměřen spíše na politologii nebo podobné  „žurnalistické“ obory.

„Podle mne jde spíše o zkušenosti a komunikativnost. Mně „stačilo“ absolvovat Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze, pak jít na rok na vojnu, třináct let učit tělocvik a češtinu s literaturou na liberecké  strojní průmyslovce a pak 13 let působit v novinách jako sportovní i „všeobecný“ redaktor, z toho pak čtyři 4 roky jako šéfredaktor Libereckého deníku. To byla dost velká zátěž. A  praxe  také ukázala, že je poměrně výhodné být nejdříve na druhé straně “barikády“,“ řekl s úsměvem krajský vítěz soutěže.

A mezi mluvčími „vyniká“ určitě věkem - narozen před 61 lety.

Jen kolega Josef Duben je ještě o něco starší, takže ještě nejsem slovy F. L. Věka nejstarším mluvčím „na diecézi“ v České republice,“ poznamenal s nadsázkou mluvčí krajského úřadu, jinak též mluvčí hejtmana.

Pořadatelé také ocenili jeho pracovitost.

„Vydávat v  otevřeném úřadu kraje, jediném v republice, kde vládne koalice bez ČSSD a KSČM,  kolem 140 avíz a tiskových zpráv měsíčně, je unikát,“ podotkl prezident Klubu českých mluvčích Jiří Wolf.

„Děkuji všem třem hejtmanům, svým 390 kolegům na úřadě  a svým přátelům – regionálním novinářům, ale hlavně rodině, která vydržela ty hodiny přesčasů a ještě to snad chvíli vydrží,“ poděkoval Jiří Langer.

 

Letos poprvé byly oceněny osobnosti za jednotlivé regiony. Vedle mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera byli mezi nimi mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný, mluvčí Statutárního města Kladno Vilém Frček, mluvčí hasičů v Pardubickém kraji Vendula Horáková, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant, mluvčí hasičů v Karlovarském kraji Martin Kasal. Za hlavní město diplom a věcnou cenu převzal Ladislav Kříž z energetické společnosti ČEZ, v Jihomoravském kraji pak mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Dalšími oceněnými v krajích byli mluvčí Jihlavy Radek Tulis, mluvčí automobilky Hyundai Petr Vaněk, Petr Samec z Budějovického Budvaru, mluvčí Děčína Markéta Lakomá, policejní mluvčí Zlínského kraje Jana Macalíková a Jiří Mareček, který působil v Plzeňském Prazdroji a poté v maloobchodní společnosti TESCO.

Pořadatelé ocenění předali 28. května v rezidenci primátora hlavního města Prahy, kterou si také hosté podrobně prohlédli. 

Soutěž Mluvčí roku pořádá Český klub mluvčích a Komora Public Relations. Cena je každoročně udělována jednotlivci, který je v profesním postavení tiskového mluvčího nebo přímo odpovídá za mediální komunikaci a vytváření mediálního obrazu.

Zvláštní ocenění rovněž obdržel duchovní otec ceny Karel Fryč, který se podle svých slov přesouvá do severních Čech, a pokud to půjde, hodlá se věnovat pomoci lidem postiženým Parkinsonovou chorobou.

„Karel je přes nemoc pořád  perfektní chlap,“ uzavřel Jiří Langer„

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login