„Vem si číslo z pajdy a obejdi jizerskohorské chajdy“

10.01.2014 13:39

Počasí lyžařům nepřeje, pro naprostý nedostatek sněhu, déšť a mizernou předpověď a přes veškerou snahu organizátorů byl oficiální 47. ročník Jizerské 50 Memoriál expedice Peru 70  v Bedřichově po páté v historii odvolán.

Přesto v neděli, 12. 1. 2014, závodníci, pokud mají odvahu a chuť, na trať závodu dobrovolně vystartují. Podle náměstkyně hejtmana LK  pro sport a zdraví a bývalé reprezentantky v běhu na lyžích Zuzany Kocumové půjde  o akci pro všechny, kteří se na Jizerskou 50 každý rok těší, trénovali na ni a chtějí svou účastí uctít památku horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli v Peru.

„Poslední týdny byly v Jizerských horách monotématické. Místo pozdravu znělo: „To je hrozná zima. Co myslíš, bude Jizerka?“ A když bylo jasné, že na lyžích celou trať neobjedeme, tak padl nápad - kašleme na počasí a  Jizerskou 50 si prostě dáme,“ prozradila  odhodlaná Zuzana Kocumová

„I když Jizerskou 50 zrušíme, velká část nákladů už je vynaložena. Proto jsme se rozhodli, že alespoň základní zázemí ponecháme a pro zájemce bude připraven náhradní program,“ doplnil tajemník Skiklubu a ředitel závodu  Martin Koucký s tím, že na  celý den je připraven kulturní a sportovní program,

Ještě před startem se u příležitosti neuskutečněného 47. ročníku  v 8.45 hodin   u Památníku horolezců (nad penzionem Dolina) uskuteční panychida za horolezce, kteří zahynuli 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán (jižní vrchol 6768 m. n. m., severní 6655 m. n. m.).

Paradoxně pak tato tragédie způsobila největší rozmach Jizerské padesátky, která se od 4. ročníku, stala Memoriálem expedice Peru ´70.

Připomeneme si jejich jména – Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban,“ vypočítal Koucký s tím, že si přítomní připomenou i památku bývalého předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého, který po absolvování 8 osmitisícovek zahynul vloni při dobývání Gašebrunu I.

K památníku horolezců položí květiny a věnce pozůstalé ženy, děti, vnuci po zahynulých horolezcích, zástupci Skiklubu, horolezeckého svazu, hejtman LK Martin Půta, účastníci a příznivci Jizerské padesátky.

V 9 hodin se pak zájemci vydají „indiánským během“, pěšky či na kole  na trať či část trasy odvolané Jizerské padesátky – Memoriálu expedice Peru 70.

„Budu ráda, když se nás sejde co nejvíce. Přírodě neporučíme, ale užít si krásnou trať a možná i trochu recese stojí za to bez ohledu na množství sněhu. Jak kdo chce zdolat padesátikilometrovou trať, je jeho volba. Doporučuji starší lyže, protože v horních partiích je pořád sněhu relativně dostatek, vytáté úseky prostě poběžíme, případně půjdeme pěšky. V místě startu bude i půjčovna nordic-walkingovcý holí, proto je i náhradní možnost – obejít si, třeba jen část trati, pěšky, odvážlivci mohou i na kole,“ vyzvala všechny přihlášené i nepřihlášené Zuzana Kocumová. Na startu „závodu - nezávodu“  však bude i řada lyžařských veteránů v čele s Láďou Míkou, bývalých závodníků i amatérů.

Že je třeba nedělní originální akci brát trochu s humorem, se pozná i podle doporučeného popěvku, který složil jeden z bývalých medailistů J50 a který si mohou účastníci neoficiálního závodu pobrukovat v průběhu dne:

„Vem si číslo z pajdy a obejdi si horské chajdy,
ujdi libovolný úsek 50tky na kole či pěšky, určitě použiješ i běžky!
Šámalka, Jizerka, Smědava a Hřebínek - budeš plný vzpomínek,
na číslo  dostaneš na trase i čaj – tak si s tratí prostě hraj!“
Čísla včetně balíčků s dárky od partnerů závodu jsou pro všechny přihlášené k dispozici do soboty v OC Nisa. Kdo poběží v neděli s číslem, dostane v cíli diplom s dosaženým časem a na trati čaj. Do Bedřichova pojedou pravidelné autobusové spoje z Liberce a Jablonce nad Nisou – samozřejmě značně a početně posílené.

A NAVÍC:  Každý, kdo v neděli 12. ledna dorazí na utkání Bílých Tygrů s Mountfieldem Hradec Králové, které začíná v 16 hodin, se svým startovním číslem na letošní ročník Jizerské 50, zaplatí za vstupenku pouze 50 Kč!

Program:

Sobota, 11. 1. 2014 - liberecké náměstí Dr. E. Beneše

19:00 ČEZ SkiFest s koncertem kapely MIG 21

Neděle, 12. 1. 2014, Bedřichov:
8.45 - Uctění památky Expedice Peru 70 a Zdeňka Hrubého u památníku Expedice Peru
9.00 - Symbolický start zrušené 47. ČEZ Jizerské 50