Aktuality
Záměr změn v síti domovů mládeže zřizovaných Libereckým krajem ještě není definitivní
Rada Libereckého kraje na svém zasedání 15. dubna 2014 schválila dokument, který navrhuje upravit strukturu ubytovacích zařízení, tj. domovů mládeže a internátů pro žáky středních a vyšších odborných škol vzdělávajících se v kraji.
V úterý 29. května se v domově mládeže v Zeyerově ulici v Liberci setkali hejtman LK Martin Půta, primátorka města Martina Rosenbergová a krajská radní pro školství Alena Losová s vedením domova mládeže, zaměstnanci, žáky a studenty, kterých se záměr rovněž týká.
Na jednání se objevila poprvé doposud nezmiňovaná nová skutečnost, kterou prezentovala primátorka:
„V současné době město usiluje o to, abychom z internátu, který je vlastnictví města, sňali břímě zástavy. Potom bude Liberecký kraj prvním, komu bychom domov mládeže nabídli k odkupu,“ prohlásila primátorka.
Nad tímto řešení však visí otazník, protože současné vedení radnice má čas pouze do říjnových komunálních voleb.
Přesto tento nový fakt bude zřejmě vedení kraje projednávat, ačkoli výhodnou nabídku k pronájmu bývalých kolejí ve Vesci na ubytování středoškoláků a učňů obdržel kraj i od Technické univerzity v Liberci.
„Poněkud se tak změnila situace a my chceme obě nabídky pečlivě posoudit a poté teprve rozhodnout, která bude pro Liberecký kraj výhodnější,“ zdůraznil hejtman.
Podle jeho slov je možné, že DM Zeyerova bude ještě příští školní rok normálně fungovat, poté bude záležet právě na dalších výsledcích jednání s magistrátem a Technickou univerzitou.
Na jednání opětovně zaznělo, že kapacity domovů v kraji jsou nevyužité, přesunem ubytovaných žáků a studentů navíc kraj ušetří minimálně 400.000 korun ročně.
„Aktuálně máme v 18 provozovaných domovech mládeže a internátech v celém kraji 2900 míst, ale jen 1408 ubytovaných studentů,“ doplnila radní s tím, že řešení tohoto nepoměru je nutné.
Na argument, že ubytovaní studenti mají odsud blízko do školy a mohou prý chodit pěšky za kulturou a sportem, připomíná resort školství, že místo ve Vesci je dobře obsluhované městkou hromadnou dopravou, pravidelné linky se ve špičce střídají po 4 minutách a jízda trvá rovněž necelých 10 minut. Možnost dalšího posílení spojů, zejména v ranních hodinách, kraj ještě projedná s vedením MHD.
Blízké okolí kolejí ve Vesci také nabízí možnost aktivního trávení volného času. Leží totiž v blízkosti velkého sídliště a může tak využít jeho infrastrukturu. Hned vedle budovy je fotbalové hřiště Sokola Doubí s umělým povrchem, pár metrů dál fotbalové hřiště Slovanu Vesec, sokolovna, tělocvična ZŠ, posilovna se nachází přímo v budově, stejně jako sál na aerobic a podobné aktivity. Venkovní sportoviště sice nejsou majetkem Libereckého kraje, ale vedení případného “nového domova mládeže ve Vesci“ bude mít kraje podporu při vyjednávání podmínek pro jejich využívání. Další nespornou výhodou veseckých kolejí je i dochodná vzdálenost Rekreačního a sportovního areálu Vesec. Vnitřní členění kolejí ve Vesci navíc umožňuje vytvoření kluboven a společenských místností.
„Nabídla jsem žákům a studentům, aby se do Vesce jeli podívat a přesvědčili se na vlastní oči o podmínkách ubytování. Nikdy bych si nedovolila přestěhovat studenty do horších podmínek,“ uvedla v závěru jednání Alena Losová.
Možnost ubytování studentů v domovech mládeže v Truhlářské ulici a ve Vesci nadále zůstává podle Aleny Losové pouze záměrem, byť schváleným Radou LK. Nadále budou pokračovat jednání, jejichž výstupem by měly být efektivní a příjemné podmínky pro ubytování žáků a studentů libereckých středních škol.