Detail aktuality

Bezmála pět milionů půjde na Regionální inovační program, který pomůže podnikatelským nápadům

15.05.2019 12:31

Výzkum, vývoj, inovace – tři klíčová slova pro budoucnost. Velkou pozornost jim dlouhodobě věnuje Liberecký kraj. Letos opět prostřednictvím Regionálního inovačního programu podpoří nejrůznější projekty a inovace. Z rozpočtu na podporu kraj dá bezmála pět milionů korun. Odsouhlasila to rada kraje na svém úterním zasedání. Záměr musí ještě projednat krajské zastupitelstvo 28. května.

„V rozpočtu Libereckého kraje je na tyto aktivity vyčleněna částka 4.743.000 korun, což je o jeden a půl milionu více než v loňském roce,“ uvedla Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Stejně jako vloni, i tento rok poskytuje Liberecký kraj inovační, startovací a technologické vouchery. „V minulém roce byl o ně velký zájem,“ dodala Loučková Kotasová.

Smyslem inovačních voucherů je podpořit vznik spolupráce mezi podnikateli z Libereckého kraje a vysokými školami nebo výzkumnými institucemi v České republice.

Startovací vouchery pak mají za cíl, jak sám jejich název napovídá, pomoci nastartovat zajímavé podnikatelské záměry a doplnit tak to, čemu se věnují například Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink, Student Business Club a další organizace a školy, jež pomáhají začínajícím podnikatelům s uskutečněním jejich business plánů. 

Technologické vouchery jsou určeny k ověření technologických či technických řešení a k otestování výsledků výzkumu v praxi před uvedením na trh.

Předkládat žádosti mohou podnikatelé od 1. července do 16. září. Maximální výše dotace činí 250 tisíc korun a 70 % celkových výdajů projektu. Bližší informace jsou na dotačním webu Libereckého kraje https://dotace.kraj-lbc.cz.

Minulý rok podpořil Liberecký kraj řadu projektů. Prostřednictvím inovačních voucherů například testování nových membránových technologií k regeneraci a recyklaci odpadních vod a testování a výroba pokročilých elektronických zařízení pro energetiku a chytré budovy sloužící k analýze spotřeby elektrické energie.

Startovací vouchery pomohly vývoji a inovaci včetně testování SMART textilních materiálů pro zvýšení antibakteriálních a samočistících technologií a vývoji nových internetových a softwarových aplikací, které rozšíří možnosti online i off-line firem v digitálním světě e-commerce.

Technologické vouchery pak umožnily ověřit postupy, jimiž je možné na 3D tiskárně vyrobit přizpůsobitelné brýlové obruby.

„Regionální inovační program je jedním ze způsobů podpory moderních technologií. Pevně věřím, že se nám příští rok i díky této podpoře podaří naplňovat prostory podnikatelského inkubátoru, pro který rekonstruujeme budovu D v blízkosti krajského úřadu,“ uzavřel hejtman Martin Půta.

Kancelářské a dílenské prostory budoucího podnikatelského inkubátoru budou mít 3.700 m2. Práce na rekonstrukci začala loni firma CL-EVANS s.r.o. Budova bývalých dílen by měla být dokončená v příštím roce. Celkové náklady jsou zhruba 269 milionů korun bez DPH.  

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login