Centrum odborného vzdělávání vznikne i na Střední škole v Semilech

17.03.2021 11:02

Vylepšit zázemí pro studenty odborných předmětů tak, aby odpovídalo požadavkům současných standardů, má za cíl další z projektů Center odborného vzdělávání. Tentokrát se zaměří na Střední školu Semily. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Část uhradí ze svého kraj.

„Vybavení učeben a dílen střední školy je převážně zastaralé a neodpovídá současným požadavkům,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Proto jsme se rozhodli k úpravám prostor. Začneme zbouráním dřevěné stavby, která je součástí školního areálu. Na jejím místě vznikne nová zděná budova stejného půdorysu.

Studenti oborů instalatér, elektrikář, zedník a požární ochrana se budou učit v nových dílnách a odborných učebnách s pomocí nového vybavení a pomůcek. V původních zděných budovách dojde k rekonstrukci sociálních zařízení a v dílně pro truhláře a tesaře přibydou dřevoobráběcí stroje i speciální nářadí. Stávající budova školy a nově vybudované dílny budou propojeny.

Všechny pozemky, na kterých úpravy proběhnou, jsou ve vlastnictví Libereckého kraje. „Předběžné celkové výdaje by měly vyjít na 91.389.525 korun včetně DPH, z čehož příprava projektu přijde na 3.246.000 korun, samotné stavební práce a dodání vybavení na 88.143.525 korun. Pětaosmdesát procent finančních zdrojů má jít ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie, konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu. Kraj se bude podílet 15 procenty ze svého rozpočtu. Pokud vše vyjde, hotovo by mělo být v roce 2024,“ dodal Ulvr.

Kvalitní výuku středoškolských studentů podporuje Liberecký kraj dlouhodobě. „Nyní navazujeme na úspěšné projekty, jejichž příprava začala v roce 2015. Podařilo se zmodernizovat a otevřít již 7 z 8 plánovaných Center odborného vzdělávání za zhruba 600 milionů korun,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. Centra odborného vzdělávání vznikla například na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově, na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově nebo Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou. Projekt Centra odborného vzdělávání řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou bude dokončen letos na podzim. „Na základě zkušeností se stavbou v jablonecké Podhorské ulici se více jako samospráva věnujeme především přípravné fázi a diskutujeme o obsahu projektů,“ dodal hejtman Půta.

Do budoucna by se měli lepších podmínek pro studium dočkat také žáci Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci a Střední zdravotnické školy v Turnově. Další dvě školy jsou nyní ve fázi posouzení jejich zařazení mezi projekty Center odborného vzdělávání a zahájení přípravy.