Detail aktuality

Cíl Libereckého kraje je jednoznačný: Zachovat zdravotní péči obyvatelům Frýdlantského výběžku

12.04.2016 13:22

Nečekaný obrat ve vyjednávání o budoucnosti Nemocnice Frýdlant přišel v pondělí 11. dubna ze strany vlastníka, společnosti EUC a.s. V dopise, který hejtman LK Martin Půta obdržel, nejprve uvádí, že jejím záměrem není nemocnici prodat. Přitom ale od Libereckého kraje požaduje do 18. dubna předložení nezávazné nabídky na koupi.

„Nepřipustíme, aby 30 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku přišlo o zdravotní péči a muselo za ní dojíždět až do Liberce. Když se objevily problémy, nebylo naším cílem Nemocnici Frýdlant koupit, ale ve stávající situaci to považujeme za nejvhodnější možné řešení,“ říká hejtman LK Martin Půta.

Společnost EUC a.s. současně vydala tiskové prohlášení, ve kterém uvádí několik protichůdných informací. Týkají se například možnosti koupě. Není pravdou, že společnost neučinila nabídku, jejímž záměrem by byl prodej nemocnice. Právě cena 35 milionů korun zazněla při ústním jednání, a to ze strany zástupců EUC a.s. Hejtman Martin Půta o jimi předložené nabídce informoval členy rady kraje i předsedy zastupitelských klubů na jednání 5. dubna.  Dopisem poté oslovil předsedu představenstva EUC a.s. a sdělil mu, že Liberecký kraj má vážný zájem o odkoupení 100 % podílu ve společnosti Nemocnice Frýdlant s.r.o. a rada kraje jej zmocnila k jednání v této věci. Částka, o které by se jednalo v další fázi, by se odvíjela od auditu hospodaření před převzetím společnosti.

Dalším nepravdivým tvrzením z pohledu kraje je, že EUC a.s. neporušilo komuniké (podepsané zástupci města Frýdlant a EUC a.s.) z 3. listopadu 2015. Naopak, v tomto komuniké se společnost EUC a.s. zavázala, že od ledna 2016 je schopna zajistit akutní interní ambulanci 24 hodin denně s tím, že na provoz stačí dotace, kterou na lékařskou pohotovost poskytuje Liberecký kraj.

Nesprávná je i informace o nevypověditelnosti smlouvy. „Není to tak, že by byla smlouva úplně nevypověditelná. Město Frýdlant pouze nemůže smlouvu vypovědět jednostranně. Je ale možná varianta, že se obě strany na výpovědi smlouvy dohodnou,“ zdůrazňuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

„Chápeme, že je nemocnice v soukromém vlastnictví, ale vzhledem k situaci ve zdravotnictví, preferujeme, aby se stala veřejnou. Považuji za nešťastné, že jsem se reakci na náš dopis dozvěděl nejdříve prostřednictvím médií. Krok společnosti EUC a.s. ale není překážkou v dalším vyjednávání a požadovanou nabídku ceny do 18. dubna zašleme. V dopise EUC a.s. navrhuje, abychom při sestavení nabídky vycházeli z veřejných finančních výsledků Nemocnice Frýdlant v roce 2014. Pro posouzení skutečné situace ale nelze pominout výsledky hospodaření nemocnice v roce 2015 a ani současné závazky a pohledávky,“ uvádí hejtman LK Martin Půta. „Jednat samozřejmě budeme dál. Znovu opakuji, že je pro nás nepřijatelné, aby občané Frýdlantska přišli o zdravotní péči,“ dodává hejtman.

„Ve Frýdlantském výběžku není místo pro zdravotnický byznys," komentuje aktuální situaci generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. „Občané Frýdlantska potřebují mít jistotu dobré, dostupné, akutní, to zdůrazňuji, zdravotní péče. Ať už se situace ohledně odkupu frýdlantské nemocnice Libereckým krajem vyvine jakkoliv, jsme připraveni na výzvu našeho hlavního akcionáře tuto akutní péči v základních oborech zajistit na moderním pracovišti přímo v místě," zdůrazňuje Nečesaný.

V příloze je uveden dopis Libereckého kraje zaslaný dne 5. dubna předsedovi představenstva EUC a.s. Janu Blaškovi. Svoji písemnou reakci ze dne 8. dubna společnost EUC a.s. považuje za důvěrnou, proto ji Liberecký kraj bez jejího souhlasu zveřejňovat nebude.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login