Detail aktuality
Další žadatelé o kotlíkovou dotaci budou mít druhou šanci na podzim
Podatelna krajského úřadu přijala od včerejších 7:00 hodin celkem 305 žádostí o kotlíkovou dotaci. Mezi majitele rodinných domů bude rozděleno přes 14 mil. Kč, což nepokryje všechny žádosti. Na podzim vyhlásí Liberecký kraj další výzva na 135 mil. Kč, do které se budou moci přihlásit i ti, na které se nyní nedostane. Druhé kolo podpoří 1.400 projektových žádostí.
„Zájem o kotlíkové dotace byl opět obrovský. Bohužel se nedostane na všech tři sta pět žádajících. Už nyní víme, že převis je o více než 180 žádostí,“ říká hejtman Martin Půta. „Právě začal proces hodnocení. Pokud žádost nebude splňovat věcná kritéria, musí být vyřazena. Jestliže nebude v pořádku po formální stránce, bude žadatel vyzván k doplnění a tím se jeho žádost posune v pořadí,“ upřesňuje hejtman.
Předpoklad Krajského úřadu Libereckého kraje je, že v této vlně by mohlo být finančně uspokojeno přibližně 117 žádostí. Žadatelé dostanou neoficiální zprávu e-mailem již během měsíce dubna. Na oficiální potvrzení si musí počkat na začátek května. Žádosti o dotace sice krajský úřad nadále přijímá, ovšem již nyní lze předpokládat, že čtrnáct milionů korun bude rozděleno mezi ty žádosti, které úřad přijal dosud.
„Po jednání Rady Libereckého kraje, které bude 2. května, dostanou žadatelé oficiální dopis o schválení, schválení do zásobníku či vyřazení žádosti,“ pokračuje hejtman. „Ostatní majitelé rodinných domů i neúspěšní žadatelé se budou moci přihlásit do dalšího kola kotlíkových dotací, které plánujeme vyhlásit v září. V této výzvě bude alokováno 135 mil., což by mohlo vystačit na 1.400 žádostí. Po pondělním dohadování mezi čekajícími žadateli se ale budou žádosti podávat výhradně elektronicky,“ informuje Martin Půta.
Avizovaná podzimní výzva bude určena na výměnu všech druhů otopných zařízení kromě kotle výhradně na uhlí a ručního kotle kombinovaného uhlí/biomasa. Podpořena budou tepelná čerpadla, kotle výhradně na biomasu, plynové kotle a kombinované uhlí/biomasa s automatickým přikládáním. Budou podpořeny výměny kotlů pouze první a druhé emisní třídy. V podzimní výzvě zřejmě nebude již povinnost realizovat mikro energetická opatření. Počítá se i s elektronickým podáním žádosti.