Detail aktuality
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomněli i význačné osobnosti z kraje
Celkem 248 osob popraveno, 4.495 vězňů zabito, 280 jedinců, kteří zemřeli při pokusu překročit hranice, 171.000 lidí, kterým se uprchnout podařilo, avšak ne proto, že chtěli, ale proto, že museli. Také 9 studentů, kteří byli bez soudu popraveni v Ruzyňských kasárnách, a 1.200 studentů, jenž byli převezeni do koncentračního tábora. Těm všem dnes přišli vzdát hold k libereckému zrcadlu v Parku paměti národa a na náměstí Dr. E. Beneše za Liberecký kraj hejtman Martin Půta, statutární náměstek Edvard Kožušník, náměstci Jiří Ulvr a Vladimír Richter a radní Anna Provazníková a Jitka Skalická. Přítomni byli také někteří krajští zastupitelé.
„Jsem moc rád, že desítky lidí si dnes dopoledne u Památníku obětem komunismu v libereckém Parku Paměti národa připomněly odpor českých studentů proti režimu v letech 1939 a 1989, a také všechny, kdo se v minulosti nebáli vyjádřit svůj postoj proti bezpráví a útlaku. Se 17. listopadem 1989 mám spojenou celou řadu osobních zážitků. Dnes jsem se proto rád účastnil vzpomínkových shromáždění v Liberci,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Ten si také v odpoledních hodinách Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva byl připomenout i do svého rodného Hrádku nad Nisou. Tam v potemnělých prostorech u Pomníku obětem válek zapálil svíčku s řadou dalších význačných osobností. Zazněla též česká státní hymna v podání Chrámového sboru sv. Bartoloměje.
Nikdy nezapomeneme!