Deník hejtmana

Antimony 2024: připomínka statečných výsadlářů

13.01.2024 0:00

V Rovensku pod Troskami jsem dnes společně se starostkou Jiřinou Bláhovou a dalšími hosty uctili památku dvou členů paradesantního výsadku Antimony, kteří zde byli v lednu 1943 po udání dopadení gestapem. Ještě předtím si ale nadporučík František Závorka a svobodník Lubomír Jasínek zvolili dobrovolnou smrt, když oba zemřeli po požití kyanidu. Třetího ze skupiny, četaře Stanislava Srazila, zatklo gestapo o den později a v roce 1944 nechalo popravit v Terezíně. Součástí dnešního pietního aktu bylo také předání pamětních medailí všem, kteří se dlouhodobě starají nejen o zachování odkazu statečných výsadkářů, ale obecně celé vojenské historie našeho kraje. Ještě jednou všem děkuji!