Deník hejtmana

Lesnický den v Ralsku, 550 let v Nové Vsi i Mateřinka rozjasnila sobotu

22.06.2013 7:00

V sobotu 22. června jsem navštívil tři různé akce na
třech různých místech našeho kraje. Pokaždé to pro mě byl zajímavý a trochu jiný pohled na Liberecký kraj a jeho obyvatele.

Lesnický den v Ralsku. Akce Vojenských lesů přilákala
tradičně tisíce lidí, kteří obdivovali umění dřevorubců, lesnickou techniku nebo ochutnávali regionální dobroty. Právě v Ralsku nám zůstal nedotčený velký kus přírody, který se teprve učíme šetrně využívat. Budu rád, když přírodní ráz téhle krajiny zůstane tak, jak je a využití Ralska půjde především směrem turistiky a rekreace.

550 let Nové Vsi. Nová Ves u Chrastavy slavila 550 let od první písemné zmínky o obci. Fotografie ze srpna roku 2010, kdy se obcí přehnaly dvě vlny ničivé povodně a rozvodněná Jeřice ničila vše co jí přišlo do
cesty byly připomenutím síly přírody a jejich živlů. Obec, ale vypadá jako by povodeň nikdy nezažila. Poděkování a úcta proto patří všem, kteří na obnově své obce více než dva roky pracovali, postavili nové obecní cesty a mosty, opravily domy a dali dohromady fotbalové hřiště. Teď už jen oprava krajské silnice, na
kterou už půl roku hledám finanční pomoc od státu. Snad to vláda v demisi stačí projednat, ještě než bude ustavena vláda nová…

Mateřinka ´13, v sobotu se v Liberci také konalo vyvrcholení tradičního festivalu profesionálních loutkových divadel MATEŘINKA. Je to jediný festival, který se v České republice a široko daleko v Evropě, zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Bylo pro mě velkou ctí, že jsem mohl předat ceny za úspěchy v tomto týdenní festivalu také tvůrcům a hercům z našeho kraje. Je vidět, že divadlu obecně se v našem kraji daří. Jen tak dál!