Deník hejtmana

Na hrůzy druhé světové války nikdy nezapomeneme

12.05.2020 15:58

Stejně jako každý rok, i letos jsem se byl poklonit památce obětem II. světové války v Rovensku pod Troskami. Společně s paní starostkou Jiřinou Bláhovou a turnovským starostou Tomášem Hocke.

10. května 1945 zde ruští vojáci nejprve popravili zhruba dvacet příslušníků SS. Během poprav jeden z esesmanů uprchl a v přestřelce zastřelil ruského partyzána. Vojáci Rudé armády, partyzáni, revoluční gardisté a také přítomní občané Rovenska si vzápětí vybili zlost na 365 německých běžencích, které bez milosti postříleli. Včetně žen a dětí.

I přesto, že se dodnes o události příliš nemluví, neměly by pro nás dějiny druhé světové války končit 8. května 1945. Zlo totiž vždy plodí zlo a je, bohužel, časově neomezené.