Deník hejtmana

Statečný plukovník Štěpánek. Na hrdiny z britské RAF nikdy nezapomeneme

18.05.2024 0:00

Dnes jsme ve Zlaté Olešnici odhalili pamětní desku plukovníkovi Miloslavu Štěpánkovi. Letecký meteorolog, který během druhé světové války sloužil v řadách britského RAF, strávil v domu č. p. 40 většinu svého života. V roce 1949 byl komunisty zatčen, uvězněn a degradován. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam. V roce 2022 jsem měl tu čest udělit panu plukovníkovi Poctu hejtmana in memoriam za celoživotní přínos v oblasti letecké meteorologie. V nedalekém Stanovém jsme potom společně se starostou Zlaté Olešnice Jiřím Černým uctili památku dalšího tamního hrdiny. Otakar Žanta, pilot 311. československé bombardovací perutě RAF, zahynul v roce 1944 během operačního letu nad Biskajským zálivem. Bylo mu 28 let. Nikdy nezapomeneme!