Detail aktuality

Devatenáct nových vozů pro libereckou záchranku

27.09.2018 15:11

Výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje dostaly deset vozidel Rychlé lékařské pomoci a Rychlé zdravotnické pomoci v celkové hodnotě 41,5 milionu korun. Kraj na nákup nových vozidel přispěl ze svého rozpočtu částkou bezmála 28,3 milionu korun. Přibyly i lékařské vozy randez vous a referenční auta. Slavnostně si symbolicky klíčky od sanitek převzali záchranáři ve středu na Soukenném náměstí v Liberci.

„Jsem nesmírně rád, že se nám ta auta podařilo koupit o něco lépe než minule. Navíc je v nich všechno, co si záchranáři řekli, že potřebují. Například sanitky mají vzduchové odpružení,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  ZZS LK uhradila přes 13 milionů korun z vlastního fondu investic. Finanční příspěvek kraje činil 28 280 000 korun.

Do flotily krajské příspěvkové organizace přibylo deset vozidel značky Mercedes-Benz Sprinter. ZZS LK tak disponuje celkem třiceti vozidly této značky. Sanitky mají nejmodernější výbavu a budou také splňovat požadavky zaměstnanců záchranné služby, kteří měli možnost připomínkovat zadávací dokumentaci.

„Za dva poslední roky se podle mého názoru spolupráce kraje a záchranné služby velmi zlepšila. Myslím, že jedním z malých střípků v této mozaice jsou tyto krásné vozy,“ řekl Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví s tím, že vozidla jsou denně v terénu a při každém výjezdu musí být stoprocentně spolehlivá.

Díky obměně vozového parku vyjíždějí zdravotníci na pomoc lidem v deseti nových Mercedesech a čtyřech Škodách Kodiaq. Nové jsou i některé referenční vozy (4 Škody Rapid a 1 Škoda Octavia).

Stará auta, která záchranka nahrazuje, ze silnic nezmizí. „Předpokládáme, že po důkladném technickém servisu budou nadále sloužit jako záložní vozidla,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář. V této souvislosti zdůraznil, že situace, kdy některé sanitní vozy měly najeto přes 200 tisíc kilometrů, byla již krizová. A počty najetých kilometrů byly také hlavním kritériem pro rozhodnutí kde a které konkrétní vozy budou nahrazeny. „Neznamená to, že bychom nepotřebovali vyměnit i některá jiná auta, některá jsou v provozu sedm a více let. Musíme ale vycházet z finančních prostředků, které máme,“ vysvětlil Kramář.

Do celkové ceny vozů se totiž nepromítá jen pořizovací částka za tovární vozidlo, velkou položku tvoří zejména přestavba aut na sanity. Znamená to nejen polepy, ale zejména instalaci komunikační techniky a zdravotnického vybavení. „Potřebujeme, aby do aut bylo například možné nasadit elektrická nosítka, aby v nich byly speciální zásuvky pro zapojení inkubátorů nebo třeba držák na připevnění kontrapulzace, což je přístroj na transport pacienta v přímém ohrožení života. To některé starší vozy nesplňují,“ uvedl.

Své vlastní postřehy, které vycházejí z dlouholetých zkušeností z výjezdů, do vybavení sanit promítli i sami záchranáři. Právě oni nejlépe vědí, na jakém místě kde a co v sanitě potřebují. „Je v našem zájmu, abychom při práci pro pacienty měli vše po ruce, aby vybavení vozů bylo co nejúčelnější. Snad se nám to podařilo,“ zdůraznil Kramář.

Sanitky dodala firma FOSAN s.r.o. Dalších 12 vozů dodá v dalších dvou letech.  Deset sanitek z celkového počtu bude mít i samonakládací nosítka s nosností až 300 kilogramů pro těžké pacienty. Zakázka vyjde ZZS LK celkem na 92 milionů korun. Za lékařské vozy randez vous Škoda Kodiaq liberecká záchranka z vlastních zdrojů zaplatila 6 milionů korun, referenční vozy stály necelé dva miliony, které byly téměř kompletně pokryty z dotace od Libereckého kraje.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login