Detail aktuality

Dny GIS Liberec 2015 – Liberec ožije mapami, program se poprvé koná na dvou místech

16.11.2015 13:18

Již 15. ročník jedné z nejpopulárnějších akcí v Libereckém kraji, Dny geografických informačních systémů (GIS), se uskuteční ve dnech 18. – 20. listopadu v Liberci. A to hned na dvou místech – v novém pavilonu G Technické univerzity a Krajské vědecké knihovně.

Třetí listopadový týden tradičně patří celosvětovému týdnu geografického uvědomění, jehož součástí jsou i dny GIS. Letošní ročník je věnovaný tématu vody kolem nás. Připomeneme 5. výročí katastrofálních povodní na Liberecku v roce 2010 a budeme se zabývat problematikou využití map a geografických informačních systémů při řešení povodní a sucha. Záštitu nad akcí převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc.

Program v nové budově G v kampusu Technické univerzity v Liberci zahájí ve středu 18. listopadu v 10:00 hodin za Liberecký kraj radní pro školství Alena Losová.

Pro školy jsou připravené hodinové vzdělávací bloky, během kterých se žáci pobaví s experty jednotlivých institucí a studenty geografie Technické univerzity. Ti jim hravou a badatelskou formou představí svou práci, stejně jako nejnovější trendy v tvorbě digitálních map a používání dalších geografických technologií. Celá akce je volně přístupná veřejnosti, která tak dostane i příležitost navštívit nové prostory budovy G v kampusu Technické univerzity v Liberci, kde akce proběhne.

Mezi doprovodné akce bude patřit seminář využití tabletů ve výuce zeměpisu, výstava fotografických prací žáků Libereckého kraje, podvečerní přednášky odborníků a představení tématu geoher. Návštěvníci si na desítkách počítačů vyzkouší práci s ne zcela obvyklými webovými mapami. Žáci libereckého Gymnázia F. X. Šaldy budou návštěvníky učit využívat webové mapy pro nalezení autobusového spojení v Liberci, nejbezpečnější cesty na kole nebo hledání odpovědí na otázky jak vypadala krajina okolí Liberce před 150 lety.

Odborníci krajského úřadu a libereckého magistrátu návštěvníkům vysvětlí a prakticky předvedou, jakým způsobem se využívají mapy a prostorové informace při plánování stavby nové přehrady, na co je třeba myslet při budování cyklostezky podél řeky nebo kolik nás stojí povodně.

Vědci z katedry geografie a aplikované matematiky liberecké univerzity budou na velké podlahové mapě řeky Nisy ukazovat, jaká města na jejím toku vznikla. S pomocí tabletů a interaktivní mapy povodí Nisy si návštěvníci najdou indicie potřebné k správnému pojmenování leteckých snímků vybraných míst. Také se pokusí nalézt souvislost mezi vodou a migrací lidí v jednotlivých částech světa.

Program v Krajské vědecké knihovně v Liberci zahájí ve čtvrtek 19. listopadu od 9:00 za Liberecký kraj náměstek hejtmana Josef Jadrný.

Na půdě Krajské vědecké knihovny je pro školy a širokou veřejnost připraven bohatý program. Zde dostanou prostor geohry, které nám znovu dokážou, že mapy nám nejen slouží, ale mohou i bavit. Po roce si bude možné opět vyzkoušet deskovou mapovou hru Země démonů, zažít virtuální realitu prostřednictvím brýlí Oculus Rift, poznávat vůně dalekých krajů na Mapě vůní, vyzkoušet další GEOzábavy – geohrátky, geohru a otestovat své znalosti při mapových geohádankách. Kdo rád maluje, může se přidat k malovací štafetě a spolutvořit rekordně velkou malovanou mapu. Nabídneme Vám vodu “naživo”. Na unikátních demonstračních zařízeních se mohou žáci a studenti přesvědčit, že voda může vařit i za studena. Poučíme je, jak se neutopit pod jezem při letních výpravách. Na vlastní oči uvidí, jak se vlastně vytvoří v řece výmoly, jak proudí sedimenty a jak dochází k zanášení koryt. Kromě čtvrteční sekce určené zejména pracovníkům povodňové ochrany je akce určena veřejnosti.

Informace o úplném programu naleznou zájemci o mapy a moderní geografické informační systémy na www.dnygis.cz a http://geoportal.kraj-lbc.cz/

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login