Do Oldřichova na Hranicích se jezdí po novém povrchu, stav silnic se nadále zlepšuje

03.10.2018 12:00

Liberecký kraj zrekonstruoval další dva kilometry silnic a jeden most. Nový úsek se otevřel v místní části Hrádku nad Nisou, Oldřichově na Hranicích. V nejbližších dnech by měl být spuštěný provoz na silnici III. třídy v ulici České mládeže v Liberci. Práce se podaří dokončit o 5 dní dříve. V letošním roce plánuje Liberecký kraj investovat do oprav a rekonstrukcí krajských silnic zhruba 923 milionů korun. I přes zlepšující se stav vozovek nadále zbývá opravit 967 kilometrů silnic.

„Liberecký kraj plánuje na příští rok vyčlenit ze svého rozpočtu na rekonstrukce dalších úseků silnic stejně jako v letošním roce částku 300 milionů korun. Očekáváme také pokračování podpory rekonstrukcí silnic 2. a 3. třídy z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, tedy 4 miliardy korun jako letos, pro všechny kraje České republiky a 163 milionů pro Liberecký kraj,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V pondělí byl slavnostně otevřený provoz na rekonstruované silnici III. třídy v Oldřichově na Hranicích. Došlo k výměně konstrukčních vrstev a opravě živičného krytu vozovky při zachování všech stávajících parametrů silnice III. třídy. Součástí díla byla i rekonstrukce mostu, obnova odvodnění a dopravního značení. Rekonstruovaný úsek od okružní křižovatky se státní silnicí I/35 po točku u státní hranice s Polskem má délku 2.105 metrů. Celková cena díla činila 11,04 milionu korun, z toho 1,15 milionu korun přispělo město Hrádek nad Nisou, a to na místní komunikaci a autobusovou točnu.

V nejbližších dnech by měl být spuštěný provoz na nejzatíženější krajské silnici v ulici České mládeže v Liberci. „Původní termín úplné uzavírky provozu byl 13. října 2018, ale zejména díky velkému pracovnímu nasazení a dobrému počasí bude provoz obnoven s několikadenním předstihem,“ dodal Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Bez dopravního omezení budou dále pokračovat práce na objízdných trasách. Na významné dopravní spojnici do průmyslové zóny JIH došlo k rekonstrukci dvou okružních křižovatek, k obnově dopravního značení a odvodnění. V rámci stavby došlo k pokládce nízkohlučných asfaltů, které přispějí ke snížení hluku a vibrací z projíždějící dopravy. Celkové náklady na rekonstrukci úseku v délce 1.131 metrů činily 40,8 milionu korun.

Liberecký kraj vlastní 2.077 km silnic II. a III. třídy. Dle posledních analýz povrchů vozovek z června letošního roku vyplývá, že průměrná známka stavu komunikací dosahuje hodnoty 3,26. Velké investice za poslední roky se postupně projevují do zlepšování stavu silniční sítě. Od roku 2014, kdy průměrná známka činila 3,52, se podařilo kraji o 162 kilometrů vylepšit vozovky ve stavech výborný až vyhovující. Průměrná známka u silnic II. třídy, kde se projevily prioritní investice kraje, je 2,97. Ještě lepších výsledků dosahují hodnocení vozovek v intravilánech obcí, kde je průměrná známka 2,9.

V letošním roce Liberecký kraj z vlastního rozpočtu plánuje vynaložit na opravy a rekonstrukce krajských silnic částku 403 milionů korun, dalších 178 milionů korun získal z národního dotačního programu. V rámci Integrovaného operačního programu se předpokládá v letošním roce dokončit stavby v celkovém objemu 272 milionů korun, za dalších 70 milionů korun budou dokončeny rekonstrukce silnic v rámci akce Od zámku Frýdlant k zámku Czocha. Skutečná hodnota vynaložených prostředků bude známa po skončení stavební sezóny.