Dobrovolní hasiči v Karlinkách slavnostně křtili nové vozidlo

27.01.2013 13:39

Velkou slávu zažili o víkendu hasiči Sboru dobrovolných hasičů Liberec -  Karlinky. Křtili tu zcela nový hasičský dopravní automobil značky Iveco Daily.

Za kmotry jim přišli primátorka Liberce Martina Rosenbergová a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Nové požární vozidlo by si dobrovolní hasiči z libereckých Karlinek bez pomoci města a Libereckého kraje nikdy nemohli pořídit. Dopravní automobil Iveco Daily dostali hasiči už 14. prosince roku 2012.  Poprvé jej vyzkoušeli při odčerpávání vody ze zatopeného rodinného domu v Karlinkách dva dny poté. V sobotu 26. ledna automobil za přítomnosti primátorky Martiny Rosenbergové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty slavnostně pokřtili.

„Bez pomoci dobrovolných hasičů by se město Liberec neobešlo. Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo pořídit pro SDH Karlinky nový automobil. Věřím, že bude pro ně a pro všechny, kteří budou jejich pomoc potřebovat, především zárukou spolehlivosti, že je doveze všude včas a bez poruch,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová, která se na křest stylově oblékla do hasičské uniformy.

„Ve funkci starosty Hrádku nad Nisou jsem v minulosti už křtil několik nových hasičských vozů a vždy to byla velká sláva. I karlinským hasičům přeji co nejméně ostrých výjezdů, hodně cvičení a práce s dětmi, a ať nadavší  nový vozidlo nečekají dalších čtyřicet let,“ popřál po křtu hejtman.

Automobil umožní hasičům lépe zasahovat při povodních a jiných živelných katastrofách. Pořizovací cena vozidla je 1.530.360,- Kč, přičemž 900.000,- Kč se podařilo získat jako dotaci z Fondu požární ochrany Libereckého kraje. Zbývající peníze doplatilo město Liberec. Spolu s autem získala karlinská jednotka také nafukovací stan o ploše 24 metrů čtverečních. Ten by měl sloužit jako náhradní útočiště při případné evakuaci obyvatel.

„Auto bude vyjíždět téměř každý víkend. Je to dopravní automobil, bude vozit hlavně děti a naše mladé hasiče, ale i nás, na soutěže a cvičení. K tomu jej budeme používat pro lehčí zásahy, například pro přečerpávání vody při rozlití potoků nebo pro odklízení škod po případné větrné smršti. Jsme moc rádi, že jsme se nového auta dočkali. Méně váží než cisterna, je mnohem pohyblivější, a přitom má ve svém vybavení lanový naviják, ženijní nářadí nebo i pákové nůžky,“ uvedl velitel zásahové jednotky SDH Karlinky Michal Nováček.

Karlinky jsou jediným libereckým sborem dobrovolných hasičů, který je předurčen pro civilní ochranu, tedy na pomoc obyvatelům při přírodních pohromách. Jejich 40 let stará Avie málem dosloužila při katastrofálních srpnových povodních v roce 2010. Hned v prvních dnech odstraňování škod do motoru vnikla voda a autu odešla převodovka. Sbor, který vede jako starosta Karel Císařovský, má v současné době 75 členů, z toho kolem čtyřiceti představuje hasičský dorost. Výjezdová jednotka čítá 20 hasičů. Tento rok oslaví sbor z Karlinek 125 let od svého založení.

V Liberci působí 8 jednotek SDH, zřizovaných městem. Od roku 2006 získali dobrovolní hasiči celkem 6 nových cisteren značky Tatra. K tomu mají v docela slušném stavu dvě starší repasované cisterny značky LIAZ. Jedna nová cisterna přišla zhruba na 5,5 milionů korun, dohromady jde tedy o investici za více než 30 milionů. Jednu cisternu zaplatilo celou město, další cisterna byla hrazena z evropských dotací, na zbylé čtyři cisterny přispěl svou dotací stát, na každou zhruba dvěma miliony korun.

Co se týče této zásahové techniky, jsou na tom liberečtí dobrovolní hasiči docela dobře. Slabým místem v jejich vybavení jsou dopravní automobily, které slouží hlavně k přepravě posádky.

„V obnově hasičských vozů chceme pokračovat. Vše ale záleží na penězích. Nyní hledáme vhodné dotační tituly, jak na kraji, tak mezi evropskými fondy, ze kterých bychom mohli pořídit další automobily,“ slíbila primátorka Martina Rosenbergová, která na závěr předala medaile dvěma členům SDH Karlinky bratrům Přenosilovým.