Dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic činí pro letošek bezmála 150 milionů korun

21.04.2021 11:07

Celkem 149.631.000 korun na výstavbu, modernizaci, opravy a údržbu silnic II. a III. třídy poskytl na letošek Libereckému kraji Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Mezi projekty, které se podaří díky státním finančním prostředkům dokončit, patří například rekonstrukce silnice v Roztokách u Jilemnice, z České Lípy na Kozly či oprava mostu přes potok Cedron nebo řeku Jizeru v Poniklé.

„Kvalita povrchů silnic v kraji se rok od roku zlepšuje, ale je neustále potřeba pravidelně do údržby, oprav a modernizace investovat. Kromě státní dotace máme také peníze z evropských fondů, a to zhruba 350 milionů korun. V loňském roce kraj vynaložil na rekonstrukce silnic 928 milionů korun včetně státních a evropských dotací. Na letošek to však i včetně 201 milionů z našeho rozpočtu bude v součtu o zhruba čtvrt miliardy méně. Ještě budeme s ministrem dopravy jednat o financování rekonstrukcí mostů, a to v rámci Asociace krajů České republiky pro všechny regiony,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Přehled stavebních projektů na silnicích II. a III. třídy financovaných ze SFDI:

Silnice III/26837 a III/26836 Svojkov–Lindava

Silnice III/28411 Roztoky u Jilemnice

Silnice III/28617 Mříčná

Silnice III/2624 Česká Lípa – Kozly

Most ev. č. 28624-3 přes potok Cedron

Most ev. č. 290-023 Poniklá, přes Jizeru

Silnice II/284 Lomnice nad Popelkou – Nová Ves nad Popelkou

Most ev. č. 26832-6 – Provodín, most přes Robečský potok

„Na začátku letošního dubna jsme ještě požádali stát o dalších 25 milionů korun na opravy krajských silnic. Jednalo by se o přesun financí z projektu rekonstrukce mezi Zhořeleckou a Klášterní ulicí v Liberci, které z objektivních důvodů nemůžeme vyčerpat letos, jelikož se tam nejprve musí vyřešit investice do obnovy inženýrských sítí,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Od roku 2006 do letoška uvolnil kraj na údržbu svých silnic 4.692.518.000 korun. Do oprav a rekonstrukcí včetně státních a evropských dotací putovalo za tutéž dobu 9.071.583.000 korun.