Hledají se noví ředitelé botanické zahrady a zoo. Kraj vypisuje konkurz

08.06.2022 10:27

K dalšímu kroku dochází v rámci převodu liberecké zoologické a botanické zahrady z příspěvkových organizací města na krajské. Již dříve zřídilo zastupitelstvo kraje organizace, nazvané Zoo Liberec a Botanická zahrada Liberec – LK, přičemž ve vedení, zejména kvůli zachování kontinuity a zajištění hladkého průběhu převodu, zůstali dočasně jejich dosavadní ředitelé. Nyní kraj vypisuje výběrové řízení na ředitele nové.

Botanickou zahradu doposud vede Miloslav Studnička a zoologickou zahradu David Nejedlo. „Jejich hlavním úkolem bylo přesměrovat všechny činnosti z městských příspěvkových organizací na krajské. Tento proces se daří úspěšně zvládnout, a proto je již načase hledat na jejich místa nové kandidáty. Pevně věřím, že se nám podaří najít stejně významné a zkušené odborníky, jakými byli oba dosavadní ředitelé. Představa o profilu uchazeče je součástí textu výběrového řízení,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Oba konkurzy budou vyhlášeny 8. června. Lhůta pro podání přihlášek je do 31. srpna. U konkurzu na ředitele botanické zahrady se výběrová komise sejde 7. září v 10 hodin, v případě hledání ředitele zoo to bude 13. září v 10 hodin. Dosavadní ředitelé by měli být odvolání k 31. prosinci tohoto roku, přičemž noví se ujmou funkce 1. ledna příštího roku.

Předsedkyní výběrové komise je u obou konkurzů Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. U výběrového řízení na post šéfa botanické zahrady ji doplní ještě krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek, v případě konkurzu na ředitele zoo Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Sestavu kromě dalších zástupců krajského úřadu a statutárního města Liberce doplní ještě ředitel Botanické zahrady Teplice Petr Šíla a ředitel Zoologické zahrady Olomouc Radomír Habáň.

Předpokládaný termín předložení výsledků výběrového řízení bude na zasedání rady kraje 4. října.

„Převod botanické zahrady a zoo pod krajskou správu je výsledkem loni zahájené vzájemné výměny organizací – od Libereckého kraje získalo statutární město Liberec domovy seniorů ve Františkově a Vratislavicích nad Nisou. Převod organizací navazuje na již fungující spolupráci se statutárním městem Liberec v minulosti. Jsem rád, že se společně s městem můžeme spojit a význam těchto institucí posunout zase o výrazný krok kupředu,“ uzavřel hejtman Martin Půta.