Hrádečtí znovu otevřeli zbrojnici

01.06.2016 15:11

K opakovanému otevření hasičské zbrojnice v Hrádku nad Nisou se sešla řada hostů. Mezi nimi hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starosta Města Hrádek nad Nisou Josef Horinka, náměstek HZS Libereckého kraje plk. mgr. Jaromír Lebeda, velitel hasičů v Zittau Lothard Reihbodt společně s kolegy hasiči z Dittelsdorfu.

„Rekonstrukce spočívala v instalaci tepelného čerpadla a kompletním zateplení pláště budovy, instalovány byly také hydroizolace zdí ve staré části zbrojnice a vyměněna některá okna,“ uvedl Josef Horinka. Celková částka rekonstrukce dosáhla více jak 7 milionů korun. Finanční prostředky poskytla EU - Fond soudržnosti a Státní fond životního prostředí ČR v rámci Operačního programu  - Životní prostředí. „Dalšími finančními prostředky ve výši deseti procent z celkové výše poskytlo město Hrádek nad Nisou,“ připomněl starosta města.

Při slavnostním znovuotevření byla připomenuta historie hasičského domu. „Datuje se od roku 1912 a sloužila například jako vojenský lazaret nebo zázemí české školy. Během let prošla několika výraznými změnami, v rozmezí osmdesátých a devadesátých let byla svépomocí kompletně zrekonstruována. Dnes máme kromě jiného zázemí pro výjezd hasičských vozidel, učebnu, společenský sál,“ upřesnil velitel jednotky Jaromír Mottl.

Součástí akce bylo ocenění Medailí za výchovu SH ČMS, převzal jí vedoucí mladých hasičů Roman Blusk. „Věnuji se práci s dětmi třináct let, zajišťujeme pro ně všestrannou a zajímavou činnost od letních pobytů a účastí na mnoha soutěžích. Vychováváme tím naše nástupce,“ uvedl.

Závěrem Otec Radek z římskokatolické farnosti požehnal sošce sv. Floriána, patronu hasičů, která se vrátila do niky nad vchodem do zbrojnice. „Opět bude dohlížet jak na hrádecké hasiče, tak na obyvatele města. My budeme za jeho účasti naplňovat hasičské heslo Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci,“ dodal Jaromír Mottl.

Text: Věra Nutilová

Foto: archiv SDH Hrádek nad Nisou