Detail aktuality

Hraniční most mezi Žitavou a Sieniawkou a průjezd kolem Hrádku n. N. jsou otevřeny

02.06.2013 18:47

 

Slavnostní otevření hraničního mostu přes řeku Nisu v souvislosti se spojením německé spolkové silnice B 178 a polské vojvodské silnice 354 mezi oblastmi Zittau a Sieniawka se uskutečnilo 1. června na kruhovém objezdu silnice vojvodství č. 354 ve Sieniavce.

Zároveň byl zprůjezdněn úsek rychlostní komunikace I/35 od kruhového objezdu na Oldřichov na hranicích  nedaleko  Hrádku nad Nisou

Pásku slavnostně přestřihli Rafał Jurkowlaniec, maršálek Dolnoslezského vojvodství, Stanislaw Tillich, ministerský předseda Svobodného státu Sasko, Jerzy Łużniak, wicemarszałek, Michael Odenwald, státní tajemník spolkového ministerstva pro dopravu, stavbu a rozvoj města, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl.

„Stavba trvala poněkud déle, ale nyní je šance, že nová komunikace přivede do průmyslových zón ve všech třech zemích nové investory a zlepší se tak zaměstnanost v Trojzemí,“ řekl mimo jiné hejtman s tím, že na výstavbu této komunikace propojující SRN, Polsko a Českou republiku byla v roce 2004 podepsána třístranná smlouva.

Hejtman rovněž jednal s polskými představiteli a ministrem Tillichem o možnosti znovuotevření bývalé železniční zastávky v Porajowě.

Všichni se vyjádřili velmi vstřícně,“ naznačil hejtman.

Oficiální zprovoznění české části se uskuteční v pondělí 3. června v 9 hodin u kruhové křižovatky v Oldřichově na Hranicích u Hrádku nad Nisou.

Podle starosty Hrádku n. N. Josefa Horinky se po slavnostním přestřihnutí pásky předpokládá přejezd jak dokončeného českého, tak i polského a německého úseku po průmyslovou zónu v sousední saské Žitavě, kde pan primátor Žitavy Arnt Voight připraví přestřihnutí pásky v opačném směru. Ale už od 1. června mohou řidiči volit pro cestu do Německa a Polska tuto pohodlnější a rychlejší variantu. Zvláště ti, kteří míří severně od Žitavy, se vyhnou úzké silnici přes Polsko a průjezdu Žitavou.

Definitivní dokončení celého úseku z Bílého Kostela do Hrádku se předpokládá v srpnu roku 2014. Zahájení provozu v provizorním řešení se ale předpokládá už v letošním listopadu. Jistým omezením by bylo chybějící vodorovné dopravní značení a položení definitivního povrchu. V úseku z Václavic po napojení na obchvat u trafostanice u Hrádku nad Nisou zbývá dostavět asi 2 km silnice.

Přeložka silnice z Bílého Kostela do Hrádku nad Nisou se plánuje od roku 1993. V květnu před čtyřmi roky začala stavba. Pět let se Ředitelství silnic a dálnic pokoušelo dohodnout s majitelkou pozemků u Václavic Jitkou Pourovou na odkupu. Ta ale nekomunikovala. Stát proto přistoupil k jejich vyvlastnění. V tu chvíli se ale jejich majitelka proti vyvlastnění odvolala. Na podzim loňského roku to vypadalo, že se začne stavět. Odvolání ale dokončení silnice opět oddálilo. Ministerstvo dopravy v květnu 2013 rozhodlo, že odvolání je bezdůvodné a stavba je tak definitivně povolena. Proti rozhodnutí Ministerstva dopravy již není možný žádný opravný prostředek.

Na zbývajícím úseku zbývá dokončit kromě vlastní komunikace tři mosty přes místní komunikace, sedimentační jímku, dešťovou stoku a opěrnou zeď.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login