Detail aktuality

Jak vidí 100 dní vlády hejtmana a Rady LK portál idnes.cz

11.03.2013 7:47

Lhali jste svým voličům a plýtváte penězi, útočí na krajskou vládu ODS.

Sto dní hájení má za sebou nová krajská vláda. Ve volbách zvítězilo hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které uzavřelo koalici se Změnou pro Liberecký kraj. Sestavili křehké spojení s většinou jednoho hlasu, které se už sice několikrát zakymácelo, ale zatím drží.

Starostové zvítězili oprávněně. Čtyři roky tvrdě pracovali, šli sociálně demokratické vládě po krku a bojovali například proti porcování medvěda. Ještě překvapivější bylo třetí místo Změny pro Liberecký kraj, která v předchozí krajské vládě nebyla. Zpronevěřili se slibům?

"Mám z jejich vlády smíšené pocity. Dal bych jim čtyřku. Především se zpronevěřili volebnímu slibu, že budou šetřit. Založili šest nových komisí a odhlasovali pro jejich členy vyšší odměny. Nelíbí se mi ani, že nic neprojednávají s opozicí," hodnotí krajský zastupitel za ODS Vladimír Richter.

Hejtman Martin Půta nesouhlasí. "Odmítám, že bychom nešetřili. Snížili jsme odměny v dozorčích radách krajských společností, ušetřili jsme třicet milionů na zateplení českolipské nemocnice a sedmatřicet za úroky, kdybychom si na to půjčili," oponuje.

Zastupitelka za KSČM Kateřina Klikarová se rovněž domnívá, že koalice nevládne moc dobře. "Vzali peníze na záchrannou službu, zrušili grantové fondy a dali peníze na jednu hromadu. Lidé a organizace neví, jak by o ně měli žádat."

Je pravda, že koalice zrušila 29 grantových programů a udělala z nich jeden. Z politické scény tím však zmizel Program 99, což bylo krycí jméno pro porcování medvěda, které umožňovalo politikům posílat peníze do svých obcí, oblíbeným klubům, rodinným firmám.

Za poslední dva roky se tímto způsobem rozfofrovalo neuvěřitelných sto milionů korun. "To končí. Během března zavedeme přesná pravidla a vypíšeme dotační tituly," upozornil ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Nejhorší hodnocení slízla koalice od strany, která vládla kraji v uplynulých čtyřech letech. Romana Žatecká (ČSSD) tvrdí: "Bylo to sto dní nejistoty, sto dní zbytečného populismu, sto dní nekompetentních prohlášení, sto dní nastavování změn."

A jak hodnotí sami Starostové svoji činnost? Na to lze najít odpověď na jejich webových stránkách. Je na nich obrázek s osmi skleněnými trubicemi, které značí jednotlivé resorty. Do nich postupně virtuálně házejí barevné kuličky podle toho, jak se jim daří plnit volební sliby.¨

Pět sklenic je prázdných. Jedna kulička je v Dopravě, jedna v Hospodaření kraje. Čtyři kuličky jsou v nádobě s názvem Transparentní kraj.

"Tam jsme opravdu nejdál. Zavedli jsme přímé přenosy ze zastupitelstva, v dubnu bude rozklikávací rozpočet kraje, zveřejňujeme přepsané zápisy z rady. Na ostatní jsme zatím neměli příliš času," vysvětluje Půta.

Autor: Jan Šebelka

 

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/sto-dni-krajske-vlady-0tp-/liberec-zpravy.aspx?c=A130307_084523_liberec-zpravy_ddt

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login