Kraj a statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou usilují o navýšení peněz pro financování projektů prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje území v letech 2014-2020

07.07.2014 20:10

Liberecký kraj a statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou požádala o navýšení alokace určené pro projekty v rámci Integrovaných plánů rozvoje území (IPRÚ). Kraji a městům bude umožněno pomocí tohoto programu čerpat dotace v rámci programového období EU 2014 – 2020.

Dle pracovního návrhu Národního dokumentu k územní dimenzi se aglomerace krajských měst dělí na dvě skupiny podle počtu obyvatel. Větší aglomerace (metropolitní oblasti), jako například Pražská, Brněnská, Ostravská, Plzeňská nebo Hradecko-pardubická, budou moci čerpat až 65 mld. Kč prostřednictvím tzv. Integrovaných teritoriálních investic (ITI). Menší aglomerace, jako například Liberecko-jablonecká, Zlínská, Českobudějovická nebo Karlovarská, budou moci čerpat alokaci až do výše 10 mld. Kč prostřednictvím IPRÚ.

„Dominantním cílem IPRÚ bude posílení vnitřní soudržnosti a zvýšení konkurenceschopnosti územních celků. Vzhledem ke stávajícím problémům těchto regionů v oblasti dopravní infrastruktury, životního prostředí a ekologizaci dopravy, dostupnosti veřejných služeb, přístupu na trh práce atd. se zatím vyčleněná částka pro tato území jeví jako nedostatečná. Domnívám se, že rozdíl finančních alokací mezi ITI a IPRÚ je příliš velký a může způsobit značné rozdíly v kvalitě poskytovaných veřejných služeb v jednotlivých městech v následujících sedmi letech. Proto usilujeme o změnu,“ uvádí hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V rámci jednotlivých IPRÚ nebudou řešeny potřeby pouze území zahrnující samotná statutární města, ale budou zahrnovat výrazně širší území v rámci regionu tak, aby mohly být pokryty potřeby i okolních měst a obcí. V mnoha případech se jedná o investičně náročné projekty s významným dopadem do území, jejichž cílovou skupinou jsou nejen obyvatelé statutárních měst, ale obyvatelé celého regionu.