Detail aktuality

Kraj hledá firmu, která vybuduje bydlení pro hendikepované v Semilech

22.03.2023 10:58

Proces transformace sociálních služeb v Libereckém kraji pokračuje dál. Krajští radní schválili vypsání veřejné zakázky na výstavbu nového zázemí pro hendikepované v rámci příspěvkové organizace Služby sociální péče Tereza v Semilech.

Tereza provozuje tři služby: denní stacionář, týdenní stacionář a odlehčovací služby pro osoby s mentálním postižením, chronickým duševním onemocněním, ale i kombinovaným postižením. V semilské části Na Vinici má vzniknout objekt se čtyřmi domácnostmi, každá z nich bude pro čtyři klienty, a odlehčovací služba bude sloužit dvěma klientům. Celková nabídková cena nesmí překročit částku 85.662.397,62 korun včetně DPH.

Na financování celého projektu by se měla podílet 85 procenty Evropská unie, 15 procenty přispěje Liberecký kraj. Závazek spolufinancování a předfinancování projektu celkem do výše 133.000.000 korun schválilo již před rokem krajské zastupitelstvo.

„Transformace sociálních služeb je přeměna nedůstojných podmínek života zdravotně postižených a jejich nasměrování blíž k běžnému životu. Díky tomuto procesu vznikají moderní, malá zařízení komunitního typu, která pomáhají postiženým lidem co nejvíc se přiblížit normálnímu životu, jaký vedou zdraví lidé. Nové bydlení rodinného typu na rozdíl od ústavního prostředí vrací těmto lidem důstojnost a pomáhá zvýšit sebevědomí a jsem rád, že můžeme v tomto procesu pokračovat i v našich zařízeních v Semilech,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Místem, kde je transformace již u konce, je Domov Raspenava, jehož slavnostní otevření se koná 29. března. Celková cena za stavbu činila necelých 70 milionů korun včetně DPH. „Projektový záměr Liberecký kraj schválil již v červnu roku 2016. Těší mě, že se nám podařilo výběrem vhodného zhotovitele snížit předpokládanou hodnotu celé zakázky, jež činila 75 milionů korun s DPH,“ poznamenal náměstek pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Ve čtyřech jednopodlažních pavilonech propojených centrální chodbou tu postižení ve skupinách bydlí, jeden pavilon slouží jako kuchyně a stravovna a v dalším je provozní zázemí a společenské prostory. „Moderní bezbariérové pavilony v Domově Raspenava vyhovují požadavkům současné doby. Jsem rád, že se tam klientům bude žít o poznání lépe a komfortněji,“ řekl Tulpa.

Kraj naopak upustí od projektu přístavby v Domově důchodců ve Velkých Hamrech. I to radní schválili. Zde bylo v plánu rozšíření současného objektu o přístavbu a půdní vestavbu, čímž se měla kapacita rozšířit o 41 lůžek. „Projekt však nenaplňoval princip transformace sociálních služeb, kde se za minimální standard považuje pokoj se samostatnou koupelnou a toaletou. Ve Velkých Hamrech by však došlo k tomu, že koupelny a toalety by byly společné pro dva pokoje a počet dvoulůžkových pokojů by přesáhl stanovený poměr, podle něhož může počet takových pokojů v zařízení pobytových sociálních služeb činit nejvýše třicet procent,“ dodal Petr Tulpa.

Nadále pokračuje transformace organizace APOSS Liberec. Dělí se na dva díly. První část – výstavba v Nové Vsi u Chrastavy – je již skoro u konce. Druhá část, která obnáší výstavbu ve Vratislavicích nad Nisou, se chystá. V Nové Vsi jde o domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením. Náklady činily 63 miliony korun s DPH, kolaudace se plánuje na konec května tohoto roku.

Ve Vratislavicích nad Nisou se bude stavět na dvou místech, začátek se předpokládá příští rok na jaře. Vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

Do transformace v rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o postižené: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara. „Na tyto pilotní projekty jsme v průběhu času úspěšně navázali a dále v tom pokračujeme. Je to již dvacet let, během nichž se nám podařilo v oblasti transformace dosáhnout řady úspěchů a pokračujeme dál. V souladu s koncepcí Chytřejší kraj se navíc snažíme o to, aby stavby byly energeticky co nejméně náročné a co nejvíce soběstačné,“ uzavřel hejtman.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login