Detail aktuality

Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou

15.09.2021 10:11

Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos. Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Pro Liberecký kraj je důležité zajistit bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy a Rynoltic. Vede tudy totiž velice rušná silnice I/13. Jsem rád, že se nám podařilo uspět se žádostí o dotaci v rámci Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud vše půjde podle plánu, zahájíme práce ve druhé polovině letošního roku a dokončíme je na jaře roku příštího, uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj chystá vybudovat úsek od Bílého Kostela nad Nisou směrem k Jítravě v délce 1.254 metrů. K tomu využije původní výpadovky na Děčín, dnes již zčásti zarostlé v lese. Cyklisté pak přejedou na druhou stranu po mostě na Rozkoši kolem pomníku k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a po levé straně silnice I/13 dojedou až k místu, kde nad sjezdem do Jítravy odbočuje silnice na Horní Suchou.

„Celková délka páteřní Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po úsecích, kudy vede dnes opuštěná státní silnice nedaleko Cvikova a Jítravy,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

V roce 2017 kraj zahájil projektovou přípravu čtyřkilometrového úseku mezi Cvikovem a Svorem. V červnu letošního roku začalo zadávací řízení na projektovou přípravu na osmikilometrový úsek cyklostezky mezi Kunraticemi a Jablonným v Podještědí za zhruba 5 milionů korun.

Cyklodopravu Liberecký kraj dlouhodobě systematicky podporuje. V roce 2018 činila částka na stavby tohoto typu 5 milionů korun, stejné peníze pak v témže roce připravil kraj na projektovou přípravu. Roku 2019 kraj vynaložil na cyklodopravu 20 milionů a vloni podpořil projekty v této oblasti částkou 25 milionů korun.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login